< Späť na zoznam článkov

Zaujímavosti: História zásnubných prsteňov

pridané 06.12.2023

Snubné prstene. Symbol lásky, vernosti a navždy spojených sľubov. Tieto kúsky šperkov sa nosia na najdôležitejšom prste a svedčia o oddanosti a záväzku dvoch ľudí. Ale ako sa vyvinula ich história? Ako dlho už snubné prstene existujú a aká bola ich pôvodná podoba? Priblížime vám niektoré zaujímavosti o histórii snubných prsteňov, ktoré vám môžu pripomenúť ich veľký význam.

Vznik a význam snubných prsteňov

Snubné prstene sa začali používať už v starovekom Egypte pred viac ako 4000 rokmi. Tradične sa používali prstene vyrobené z trstinových stoniek, ktoré symbolizovali nekonečný cyklus a bezpečnú spoločnú cestu. No v tejto dobe bol prsteň skôr symbolom vlastníctva. Ak ho žena dostala, znamenalo to, že je zadaná, teda vlastnená iným mužom.

Prsteň sa nosil na štvrtom prste, pretože práve ten je spojený s tepnou vedúcou k srdcu. Prsteň mal takto symbolizovať trvalú a nekonečnú lásku. 

Staroveké Grécko a Rím

História zásnubných prsteňov siaha aj do starovekých čias, konkrétne do starovekého Grécka a Ríma. Prstene sa vyrábali z dvoch kovov. Zo železa a z drahého kovu. Prsteň zo železa nosila žena doma a ten z drahého kovu nosila na verejnosti. Rimania boli vraj prví, ktorí nechávali na prstene vyryť odkaz. 

Z dielne Kamea Diamonds

13. storočie

Vďaka pápežovi Inocentovi III. sa približne v 13. storočí stal zásnubný prsteň prísľubom manželstva a lásky na celý život. Tento zvyk bol odvtedy súčasťou kresťanských tradícií.

Zmeny vo výbere materiálov

V priebehu storočí sa menili aj materiály, z ktorých boli zásnubné prstene vyrobené. V stredoveku boli obľúbené prstene vykované z ocele, ktorá symbolizovala silu a trvácnosť vzťahu. V renesancii sa často používalo striebro, a to najmä zo spoločenských a ekonomických dôvodov. V dnešnej dobe je výber materiálov oveľa širší, od tradičného zlata až po novšie trendy ako titan a keramika.

Zásnubný prsteň s kameňom

Prstene s drahokamami sa stali populárne až v 15. storočí, keď sa začali pridávať diamanty, rubíny a ostatné drahokamy na vrchol prsteňa. Drahé kamene sa považujú za symbol bohatstva a prestíže, zatiaľ čo samotný prsteň symbolizuje sľub manželstva a zriadenie nového domova.

Prvý diamantový zásnubný prsteň sa objavil v roku 1477. Rakúska arcikňažná Mária Burgundská sa vtedy stala prvou ženou, ktorá dostala diamantový darček od svojho snúbenca.

prsteň od Kamea Diamonds
Z dielne Kamea Diamonds

Individualita a moderné prístupy

S nástupom moderného designu a individualizmu sa stáva čoraz bežnejším, že páry si vyberajú zásnubné prstene, ktoré odrážajú ich vlastný štýl a osobitosť. Špeciálne vyrobené prstene s nekonvenčnými tvarmi, farebnými drahokamami alebo unikátnymi gravírovanými detailmi sú dnes veľmi populárne. 

Symbol a  význam

Zásnubný prsteň je symbolom začiatku novej kapitoly v živote páru. Jeho trvalý význam a symbolika pretrváva cez stáročia a dodáva vzťahu jedinečnosť a posvätnosť. Zásnubný prsteň sa stáva nesmierne dôležitým šperkom, ktorý nám pripomína naše rozhodnutie.

Či už nosíte tradičný zásnubný prsteň, alebo ste sa rozhodli pre niečo moderné a originálne, uvedomte si jeho históriu a význam. Nech slúži ako pravdivá pripomienka lásky a trvalosti vášho vzťahu.

Prečítajte si aj náš článok Šperk zo zlata, striebra alebo platiny? Poradíme vám.

 

Najnovšie články

Zásnubné prstene osadené farebnými drahými kameňmi

Ako vybrať ten pravý zásnubný prsteň pre vašu vyvolenú?

Ste už pripravený pokľaknúť na koleno a požiadať vašu polovičku o ruku? Ak áno, tak nezabúdajte na to, že tento krok si vyžaduje menšie plánovanie. Kde však začať? Ak ste sa už rozhodli požiadať vašu partnerku o ruku... prečítať >.

Tavenie a zlievanie zlata do formy

Aký drahý kov vybrať pre vaše šperky?

Výber drahého kovu môže niekedy skomplikovať vašu voľbu zlatých svadobných obrúčok, zásnubných prsteňov alebo iných šperkov. V každom zlatníctve máte na výber z veľkého množstva žiarivých ozdôb a úprimne si povedzme, každý by ich chcel... prečítať >.

shutterstock

Letné trendy šperkov

Leto je obdobím, kedy máme na ramenách menej povinností a stresu a na sebe aj menej vecí, oblečenia či doplnkov..Preto vám prinášame malú inšpiráciu šperkov, ktoré vás priveľmi nezaťažia, no aj tak dokonale vyzdvihnú vašu... prečítať >.