< Späť na zoznam článkov

Zaujímavosti: História zásnubných prsteňov

pridané 06.12.2023

Snubné prstene. Symbol lásky, vernosti a navždy spojených sľubov. Tieto kúsky šperkov sa nosia na najdôležitejšom prste a svedčia o oddanosti a záväzku dvoch ľudí. Ale ako sa vyvinula ich história? Ako dlho už snubné prstene existujú a aká bola ich pôvodná podoba? Priblížime vám niektoré zaujímavosti o histórii snubných prsteňov, ktoré vám môžu pripomenúť ich veľký význam.

Vznik a význam snubných prsteňov

Snubné prstene sa začali používať už v starovekom Egypte pred viac ako 4000 rokmi. Tradične sa používali prstene vyrobené z trstinových stoniek, ktoré symbolizovali nekonečný cyklus a bezpečnú spoločnú cestu. No v tejto dobe bol prsteň skôr symbolom vlastníctva. Ak ho žena dostala, znamenalo to, že je zadaná, teda vlastnená iným mužom.

Prsteň sa nosil na štvrtom prste, pretože práve ten je spojený s tepnou vedúcou k srdcu. Prsteň mal takto symbolizovať trvalú a nekonečnú lásku. 

Staroveké Grécko a Rím

História zásnubných prsteňov siaha aj do starovekých čias, konkrétne do starovekého Grécka a Ríma. Prstene sa vyrábali z dvoch kovov. Zo železa a z drahého kovu. Prsteň zo železa nosila žena doma a ten z drahého kovu nosila na verejnosti. Rimania boli vraj prví, ktorí nechávali na prstene vyryť odkaz. 

Z dielne Kamea Diamonds

13. storočie

Vďaka pápežovi Inocentovi III. sa približne v 13. storočí stal zásnubný prsteň prísľubom manželstva a lásky na celý život. Tento zvyk bol odvtedy súčasťou kresťanských tradícií.

Zmeny vo výbere materiálov

V priebehu storočí sa menili aj materiály, z ktorých boli zásnubné prstene vyrobené. V stredoveku boli obľúbené prstene vykované z ocele, ktorá symbolizovala silu a trvácnosť vzťahu. V renesancii sa často používalo striebro, a to najmä zo spoločenských a ekonomických dôvodov. V dnešnej dobe je výber materiálov oveľa širší, od tradičného zlata až po novšie trendy ako titan a keramika.

Zásnubný prsteň s kameňom

Prstene s drahokamami sa stali populárne až v 15. storočí, keď sa začali pridávať diamanty, rubíny a ostatné drahokamy na vrchol prsteňa. Drahé kamene sa považujú za symbol bohatstva a prestíže, zatiaľ čo samotný prsteň symbolizuje sľub manželstva a zriadenie nového domova.

Prvý diamantový zásnubný prsteň sa objavil v roku 1477. Rakúska arcikňažná Mária Burgundská sa vtedy stala prvou ženou, ktorá dostala diamantový darček od svojho snúbenca.

prsteň od Kamea Diamonds
Z dielne Kamea Diamonds

Individualita a moderné prístupy

S nástupom moderného designu a individualizmu sa stáva čoraz bežnejším, že páry si vyberajú zásnubné prstene, ktoré odrážajú ich vlastný štýl a osobitosť. Špeciálne vyrobené prstene s nekonvenčnými tvarmi, farebnými drahokamami alebo unikátnymi gravírovanými detailmi sú dnes veľmi populárne. 

Symbol a  význam

Zásnubný prsteň je symbolom začiatku novej kapitoly v živote páru. Jeho trvalý význam a symbolika pretrváva cez stáročia a dodáva vzťahu jedinečnosť a posvätnosť. Zásnubný prsteň sa stáva nesmierne dôležitým šperkom, ktorý nám pripomína naše rozhodnutie.

Či už nosíte tradičný zásnubný prsteň, alebo ste sa rozhodli pre niečo moderné a originálne, uvedomte si jeho históriu a význam. Nech slúži ako pravdivá pripomienka lásky a trvalosti vášho vzťahu.

Prečítajte si aj náš článok Šperk zo zlata, striebra alebo platiny? Poradíme vám.

 

Najnovšie články

Najznámejšia charakteristická vlastnosť diamantov je karát. Väčšina ľudí si ho však míli s veľkosťou, ale karát odkazuje na hmotnosť diamantu.

Karát diamantov

Najznámejšia charakteristická vlastnosť diamantov je karát. Väčšina ľudí si ho však míli s veľkosťou, ale karát odkazuje na hmotnosť diamantu. Čím vyššia hmotnosť diamantu tým samozrejme bude aj väčší diamant. Veľkosť diamantu však závisí od... prečítať >.

Hodnota trojmesačnej výplaty? Ako veľa by ste mali investovať do zásnubného prsteňa?

Staré známe pravidlo, ktoré počul už snáď každý. Povedzme si ale na rovinu, zaplatiť za zásnubný prsteň trojmesačnou výplatou, nie je pre niekoho úplne jednoduché. Ako to s tým výberom zásnubného prsteňa vôbec je? Veľmi... prečítať >.

shutterstock

TOP 5 najromantickejších požiadaní o ruku

Jeden z najradostnejších a najpamätnejších momentov života je dozaista požiadanie o ruku. Rozhodnutie muža stráviť so ženou spoločný život patrí do oceňovaných odhodlaní muža v jeho živote vôbec. Pre vás odvážnych a odhodlaných pánov prinášame... prečítať >.