< Späť na zoznam článkov

Šperk zo zlata, striebra alebo platiny? Poradíme vám

pridané 23.10.2023

Pri výbere šperku, teda prsteňa, náhrdelníka či náušníc, je jedným z najdôležitejších rozhodnutí vybrať správny materiál. Zlato, striebro a platina patria medzi najobľúbenejšie kovy používané na výrobu šperkov. Zistite v článku, ktorý kov je pre vás najvhodnejší. 

1. Šperky zo zlata 

Zlato je už dlho symbolom bohatstva a elegancie. Je to veľmi vyhľadávaný kov na výrobu šperkov pre svoj lesk a dlhotrvajúcu hodnotu. Existujú rôzne stupnice zlatej čistoty, ktoré sú merané v karátoch napríklad 24-karátové zlato je úplne čisté zlato. Najčastejšie sa vyrábajú šperky z 14 a 18-karátového zlata. Zlato sa často používa na výrobu snubných prsteňov a obrúčok. Jeho cena je však vyššia ako u iných kovov.

2. Šperky zo striebra

Striebro je ďalší obľúbený kov. Je cenovo dostupnejší ako zlato a má atraktívny lesk. No treba vedieť, že striebro je mäkšie ako zlato a platina, preto je náchylnejšie na poškriabanie a poškodenie. Práve kvôli tomu je strieborný šperk často potiahnutý ochranným povrchom, ako je napríklad rhodium, aby sa zvýšila jeho odolnosť. Striebro je skvelou voľbou pre každodenné šperky, do ktorých nechcete investovať príliš veľa peňazí.

 

3. Šperky z platiny 

Platina je vzácny kov, ktorý je mimoriadne odolný a zároveň vzdušný. Je ťažké ju poškriabať či inak poškodiť. Šperk z platiny obsahuje 95 % čistého kovu. Platina sa často používa na výrobu šperkov, pretože nie je alergénna a je vhodná pre tých, ktorí majú citlivú pokožku. Cena za platinové šperky je však vyššie ako za zlato alebo striebro. Platina má šedý odtieň, ktorý sa líši od lesku zlata či striebra. Je síce ťažšia ako zlato, no určite je to skvelá voľba pre tých, ktorí preferujú unikátny a moderný vzhľad. Platina sa veľmi dobre kombinuje s diamantmi.

Pri výbere šperku je dôležité zvážiť aj ďalšie faktory, ako napríklad váš vlastný štýl a účel, pre ktorý bude šperk slúžiť. V neposlednom rade, rozpočet, ktorý ste pripravení investovať do šperku, je tiež dôležitým faktorom.

 

Každý z týchto kovov má svoje vlastné výhody a výber je čisto subjektívna voľba. Ideálne je vyskúšať si na sebe rôzne kovy a rozhodnúť sa podľa toho, ktorý vám najviac vyhovuje.

 

Nezabudnite, že kvalita šperku závisí nielen od zvoleného kovu, ale aj od jeho spracovania a dizajnu. Preto je dôležité nakupovať šperky od dôveryhodných predajcov, ktorí garantujú kvalitu a autenticitu každého šperku.

 

Najnovšie články

Ak chcete spraviť Vaše svadobné obrúčky zaujímavejšími a špeciálnymi len pre vás určite ich obohaťte gravírovaním.

Gravírovanie svadobných obrúčok

Svadba je určite tou najväčšou udalosťou v živote zasnúbeného páru. Každá svadba je unikátna a nezabudnuteľná. Svadobné obrúčky aj napriek ich dokonalému prevedeniu či množstvu variácií, a odpustite nám to, ale až také originálne nie sú. Ak chcete... prečítať >.

muz pred svadbou

Ako bezbolestne zvládnuť dni pred svadbou

Pár rýchlych rád pre budúcich ženíchov Je čas urobiť veľký krok. Už ste využili romantickú chvíľu a dali jej malú krabičku, v ktorej objavila zásnubný prsteň. Ale ako vieme, všetko má svoju cenu. Svadba nie... prečítať >.

5 kúskov, ktoré deklarujú Vašu lásku navždy

Deklarovanie Vašej lásky so značkou KAMEA je prísľub daru, ktorý oslavuje romantické puto. Vášnivo, bláznivo a intenzívne. To je celé na čom záleží. Od zásnubného prsteňa až po šperk na výročie zlatej svadby. Od prvých... prečítať >.