< Späť na zoznam článkov kamea tradicna svadba

V čom sa líšia tradičná a moderná svadba?

pridané 25.04.2022

Po romantických zásnubách nastal čas vyvrcholenia lásky dvoch slobodných ľudí. K diamantovému zásnubnému prsteňu pribudne krúžok symbolizujúci nekonečnú lásku k drahej polovičke. 

V súčasnej dobe to vyzerá tak, že budúci mladomanželia chcú viac modernejšiu svadbu. Avšak veľa z nich prichádza po rokoch na to, že tradičná svadba má momenty, ktoré majú predsa len svoje čaro. Za posledné roky máme možnosť zažiť na svadbách taký mix tradičných a moderných prvkov. V dnešnom článku si môžete prečítať niekoľko rozdielov medzi tradičnou a modernou svadbou. 

Príprava svadby

Pripravovanie tradičnej svadby bolo kedysi veľmi vyčerpávajúce pre obidve rodiny. Dlhé týždne príprav, aby všetko prebehlo počas svadobného dňa tip top. Avšak energie pre zábavu do skorého rána už príliš veľa neostalo. V dnešnej dobe si už môžete zariadiť tzv. svadbu na kľúč. Stačí navštíviť svadobnú agentúru, ktorá podľa vašich predstáv pripraví všetko za vás. Vaši rodinní svadobčania si tak budú môcť prísť vychutnať váš veľký deň plní energie.

Prvé stretnutie 

Pri starých tradíciách sa ženích vidí s milovanou po prvýkrát pri tzv. odobierke nevesty. Ide o začiatok svadobného ceremoniálu, keď si ženích príde vypýtať svoju nastávajúcu od jej rodičov. Pred vstupom do domu musí ženích, za bielym závojom uhádnuť, či je to tá pravá nevesta, alebo nie. Záverom odobierky je požehnanie od rodičov oboch strán. 

Pri modernej svadbe sa tento akt preskočí a budúci mladomanželia sa prvýkrát vidia až pred oltárom. Síce ide skôr o tzv. americké prevedenie svadobného obradu, ale aj to má niečo do seba. Čo môže byť viac romantické, ako keď kráčate uličkou v sprievode svojho otca a pred sebou vidíte lásku svojho života, ktorá prevezme po otcovi nad vami ochranu. Pre ženíchov je to tiež nezabudnuteľný okamih. V plánovanej sekunde sa otočia a uvidia k sebe kráčať( pre nich) tú najkrajšiu nevestu pod slnkom, s ktorou si čoskoro vyslovia slová, ktoré spoja ich lásku do konca života.

kamea moderna svadba

Manželský sľub

V dnešnej dobe sa môžeme stretnúť s prejavom lásky počas svadobného obradu vo forme prednesu vlastnoručne napísaných manželských sľubov. Častokrát ide o pekné vyjadrenie lásky a vzájomnej spolupatričnosti. 

Svadobné priestory 

Pri tradičných svadbách sa svadobní hostia z kostola premiestnia do kultúrnych domov, vychýrených reštaurácií. Moderne založení mladomanželia si pre svoj deň D vyberajú špeciálne priestory, kde prebehne obrad a aj svadobná hostina. Preto sú vo väčšine prípadov vyhľadávané staré stodoly alebo kaštiele s obrovskými záhradami. 

Hádzanie svadobnej kytice

So svadobnou kyticu je spätá tradícia, podľa ktorej by sa o výber kytice mal postarať ženích a nevesta ju uvidí až pri odobierke. V modernom šate svadby si nevesta ladí svadobnú kyticu spolu so svadobnou výzdobou. Avšak, moderná svadba nesie so sebou jeden nezabudnuteľný zážitok aj pre slobodné a zadané svadobčanky. Hádzanie kyticou. Tá šťastná, ktorá ju chytí, by sa mala do roka a do dňa vydať. 

Čepčenie nevesty

Svadobná hostina, ktorá odštartuje zaľúbeným mladomanželským tancom, pokračuje večerou a zábavou až do skorého rána. Pri tradičných svadbách sa zábava nesie poväčšine vo forme tancovania pri živej hudbe. O polnoci býva tzv. čepčenie nevesty, ktoré po odňatí svadobného závoja a nastoknutí vyšívanej šatky premení nevestu na vydatú ženu. Táto krásna slovenská tradícia je tak dojímavý a čarovný okamih svadby, že si bez nej nevedia predstaviť svadbu ani modernejší zaľúbenci. 

Je už len na vás, či sa rozhodnete pre svadbu so všetkými zvyklosťami a tradíciami. Možno dáte prednosť modernejším až tzv. americkým svadbám. Najdôležitejšie je, že po tom, ako si svojou vyvolenou polovičkou nastoknete na prst zlaté obrúčky vyjadrujúce vašu lásku, začne vaša nová spoločná etapa života.  

Viete, aký je rozdiel medzi manželským a svadobným sľubom? Ak sa chcete dozvedieť viac a aj to, ako správne napísať sľub, nazrite do nášho blogu: Povedzte si svadobný sľub pred nasadením svadobných obrúčok.

 

Najnovšie články

Ak chcete spraviť Vaše svadobné obrúčky zaujímavejšími a špeciálnymi len pre vás určite ich obohaťte gravírovaním.

Gravírovanie svadobných obrúčok

Svadba je určite tou najväčšou udalosťou v živote zasnúbeného páru. Každá svadba je unikátna a nezabudnuteľná. Svadobné obrúčky aj napriek ich dokonalému prevedeniu či množstvu variácií, a odpustite nám to, ale až také originálne nie sú. Ak chcete... prečítať >.

muz pred svadbou

Ako bezbolestne zvládnuť dni pred svadbou

Pár rýchlych rád pre budúcich ženíchov Je čas urobiť veľký krok. Už ste využili romantickú chvíľu a dali jej malú krabičku, v ktorej objavila zásnubný prsteň. Ale ako vieme, všetko má svoju cenu. Svadba nie... prečítať >.

5 kúskov, ktoré deklarujú Vašu lásku navždy

Deklarovanie Vašej lásky so značkou KAMEA je prísľub daru, ktorý oslavuje romantické puto. Vášnivo, bláznivo a intenzívne. To je celé na čom záleží. Od zásnubného prsteňa až po šperk na výročie zlatej svadby. Od prvých... prečítať >.