< Späť na zoznam článkov Kamea sľub

Povedzte si svadobný sľub pred nasadením svadobných obrúčok

pridané 07.03.2022

Súčasťou svadobného obradu je aj moment, keď si zaľúbený pár vymení svoje svadobné alebo manželské sľuby. Ide o sľuby, ktoré by ste mali dodržiavať po celý život. Ako dôkaz, že svoj sľub myslíte naozaj vážne, nasadíte partnerovi striebornú svadobnú obrúčku, ktorá symbolizuje večnú lásku. Písanie sľubu nepatrí u väčšiny ľudí k ľahkým úlohám, ktoré predchádzajú svadobnému obradu. Preto vám prinášame niekoľko tipov ako na to. 

Svadobný vs. manželský sľub

Na prvý pohľad sa vám môže zdať, že ide o to isté, ale v tomto prípade tomu tak nie je. Tieto dva pojmy majú rovnaký účel a symboliku, ale používajú sa v rôznych prípadoch. 

Manželský sľub

O manželskom sľube hovoríme v prípade cirkevného sobáša. Je to text, ktorý má presne stanovenú štruktúru a podobu. Preto si ho snúbenci nepíšu sami, ale tradičné sľuby opakujú páry v kostole počas obradu po kňazovi. 

Svadobný sľub

Svadobné sľuby si vymieňajú páry, ktoré sa rozhodli pre úradný sobáš. V tomto prípade sú to texty, ktoré si môže zaľúbený pár napísať sám. Sľub by si mal každý písať samostatne a jeho znenie musí počuť partner pri obrade prvýkrát. S písaním sľubov by mali obaja svadobčania súhlasiť a rovnako sa dohodnúť na ich rozsahu. 

Ako písať svadobný sľub

Ako by malo písanie samotného sľubu prebiehať? V dnešnej dobe nájdete množstvo inšpirácií, ktoré pri písaní môžete použiť. Nájdite si pokojné miesto a pustite sa do toho. 

Zamyslite sa nad vaším vzťahom

V svadobnom sľube vyjadrujete svoje najhlbšie pocity k vašej polovičke. Zamyslite sa nad tým, čo pre vás táto osoba skutočne znamená, čo všetko ste spoločne prežili a využite svoje najšťastnejšie momenty a spomienky pri písaní vášho sľubu. Text je venovaný iba pre ňu alebo pre neho. Svadobný sľub je na celý život, a preto je jeho vyslovenie nezabudnuteľným momentom pre oboch partnerov. Vašu životnú lásku zasiahne priamo pri srdci, v ktorom bude uchované naveky, rovnako ako zlaté obrúčky na rukách, ktoré vám vašu lásku a sľub budú pripomínať. 

Používajte krátke a výstižné vety

To, prečo je písanie svadobných sľubov orieškom, je spôsob, akým máte zhrnúť všetky vaše pocity o partnerovi do niekoľkých viet. Rozsah svadobných sľubov je rôzny, ale určite by malo ísť o stručnejší text s jednoduchými vetami, ktoré sa vám budú dobre pamätať. Nezabudnite, že sľub vyznáva to, čo chcete naozaj povedať. Predpokladá sa, že váš sľub nebudete čítať, ale poviete ho sami od srdca. Kratší rozsah a jednoduché vety vám pomôžu znieť prirodzene.

kamea manželia

Využite citáty alebo poéziu

Pokiaľ hľadáte inšpiráciu, čím ozvláštniť svoj svadobný sľub, môžete sa obrátiť na profesionálov na lásku. Množstvo umelcov spracovalo tému lásky vo svojich dielach. Zaľúbená poézia alebo citáty môžu byť skvelým doplnením vášho sľubu rovnako ako obrúčka doplní diamantový prsteň na ruke tej pravej. 

Dajte ho niekomu prečítať

Váš sľub je určený jedinému človeku. Aby bol napísaný naozaj správne, odporúčame vám dať ho prečítať niekomu blízkemu a vypočuť si jej názor. Iba málokto má talent na hru so slovami a malá korektúra môže často pomôcť. 

Čomu sa vyhnúť

Určite sa vám budú hodiť aj rady, čomu sa vyhnúť pri písaní svadobných sľubov. Preto si dávajte určite pozor na nasledovné:

Nepíšte na poslednú chvíľu

Na písanie sľubu si rozhodne nechajte dostatok času. Tesne pred svadbou budete riešiť veľa vecí, preto je ideálne ho napísať o niečo skôr. Rovnako by ste mali mať dostatok času, aby ste sa váš sľub naučili naspamäť. Ťaháky alebo celý text nevyzerá počas obradu veľmi dobre. 

Vyhnite sa nevhodným a dvojzmyselným metaforám

Sľub si po sebe niekoľkokrát prečítajte. Pokiaľ v texte nájdete časť alebo frázu, ktorá je nejasná, prípadne môže byť pochopená inak, zmeňte ju. Aj v tomto prípade je vhodný názor druhej osoby.

Neodpisujte

Slová by mali ísť skutočne od srdca, preto neodpíšte celý sľub z knihy alebo internetu. Určite sa inšpirujte, ale snažte sa ho napísať svojimi vlastnými slovami. 

Hurá do písania 

Svadobný sľub je dôležitý moment každého obradu rovnako ako platinové obrúčky a bozk, ktorými spečatíte svoju lásku navždy. Sme radi, že Kamea môže byť súčasťou udalostí plných lásky a šťastia. Nahliadnite do našej ponuky svadobných obrúčok a nájdite tie svoje, ktoré vám budú slúžiť počas najväčšieho dobrodružstva, na ktoré sa spolu plánujete vydať.

Aby bola vaša svadba ešte čarovnejšia, pozrite sa na TOP 5 originálnych ciest svadobných obrúčok k oltáru. 

Najnovšie články

Svadobné šperky, náušnice, prívesky a sety

Ako ušetriť na svadobných šperkoch?

Veľa budúcich neviest si myslí, že čím viac peňazí minú na svadobné šperky, tým budú vyzerať okúzľujúcejšie na svojej svadbe. To nie je celkom až tak pravda a veľa “šetrných” neviest myslí na svoj finančný... prečítať >.

zasnubne prstene krabicka stojan

Ako si vyčistiť zásnubný prsteň v pohodlí domova?

Ako prevenciu počas pandémie Koronavírusu (Covid-19) odporúčame NENOSIŤ zásnubné prstene, svadobné obrúčky, náramky ako aj hodinky na rukách. Nosenie šperkov a iných doplnkov na verejnosti môže výrazne znížiť účinnosť odporúčaných hygienických opatrení! Nielenže na niektorých... prečítať >.

Photo

Jesenné zásnuby s KAMEA

Jedno z najromantickejších požiadaní o ruku sa istotne deje v prírode. Predstavte si pestrofarebné kopce, teplé babie leto a jej jemnú ruku v tej vašej ako mierite na vrchol niektorého zo slovenských kopcov. No na... prečítať >.