< Späť na zoznam článkov Zlatník osádza diamant do zásnubného prsteňa

Tvary diamantov

pridané 23.05.2019

V našom rodinnom zlatníctve KAMEA Diamonds striktne dodržiavame najvyššie štandardy kvality pri všetkých diamantových šperkoch, či už sa jedná o diamantové zásnubné prstene, diamantové svadobné obrúčky, diamantové náušnice alebo diamantové sety šperkov. Do našich šperkov vsádzame diamanty najobľúbenejších tvarov tej najvyššej kvality.

Diamanty majú množstvo tvarov, a preto sme pre vás pripravili krátky prierez tými najobľúbenejšími, ktoré nájdete vsadené v našich ručne vyrábaných šperkoch. Každý jeden tvar má aj iné vlastnosti a veríme, že na základe našich rád sa vám uľahčí výber.

Round briliant (okrúhly)

Round brus patrí bezpochyby medzi najpopulárnejšie tvary diamantov. Patrí aj medzi najviac dostupné tvary na Slovenskom trhu. Vývoj tohto tvaru je založený na matematických výpočtoch tak, aby sa maximalizoval potenciál jeho lesku. Tento tvar je možný osadiť skoro do akéhokoľvek prsteňa či šperku.

Okrúhly diamant vsadený do prsteňa | Classic collection KAMEA 4ZP
Okrúhly diamant vsadený do prsteňa | Classic collection KAMEA 4ZP

Princess (princezná)

Princess brus patrí medzi najpopulárnejšie hranaté tvary diamantov. Jeho unikátny brus a lesk ho nominoval na najžiadanejší tvar pre osadenie do zásnubných prsteňov. Pri tomto tvare diamantu si dajte pozor hlavne na bledožltú farbu, ktorá môže byť viditeľná v jeho rohoch. Z tohto brusu máte na výber štvorcový alebo obdĺžnikový tvar.

Najkrajšie diamantové šperky s najvyšším potenciálom krásy spoznáte prepočítaním pomeru dĺžky k šírke diamantov (dĺžka/šírka). Pri štvorcových tvaroch siahnite po pomere 1 až 1,05. Pri viac obdĺžnikovom tvare sa zamerajte na pomer väčší ako 1,10.

Princess (princezná) briliant vsadený do prsteňa | Classic collection KAMEA 4ZP/Š
Princess (princezná) briliant vsadený do prsteňa | Classic collection KAMEA 4ZP/Š

Emerald (smaragd)

Emerald tvar sa značne odlišuje jeho obdĺžnikovým brusom, ktorý vytvára jeho jedinečný vizuálny vzhľad. Veľkosť tohto typu diamantu a jeho otvorenosť zabezpečuje výnimočný lesk. Pri tomto type diamantového šperku si skontrolujte jeho lesk uvedený v certifikáte.

Štandardný tvar emerald brusu by mal spĺňať pomer dĺžky k šírke 1,3 až 1,4.

Emerald smaragd osadený do prsteňa | Celebrity collection CC-02
Emerald smaragd osadený do prsteňa | Celebrity collection CC-02

Asscher tvar

Tento nádherný tvar diamantu je veľmi podobný s tvarom emerald, ale jeho brus je štvorcový. Pri tomto type diamantu si skontrolujte jeho označenie čistoty v certifikáte, pretože všetky viditeľné nedostatky znižujú jeho hodnotu. Tiež odporúčame zákazníkom skontrolovať si farbu diamantu hlavne v jeho rohoch.

Pomer strán tohto diamantu by mal byť 1,00 až 1,05.

Asscher briliant osadený do prsteňa | Celebrity collection CC-07
Asscher briliant osadený do prsteňa | Celebrity collection CC-07

Marquise (markíza)

Tvar tohto typu diamantu vám maximalizuje jeho karátovú váhu. Tento diamant vizuálne pôsobí, že je väčší ako v skutočnosti a opticky vaše prsty zväčší a zoštíhli.

Pre tradičný tvar tohto typu diamantu si skontrolujte pomer dĺžky k šírke v rozmedzí od 1,75 až 2,25.

Marquise (markíza) briliant osadený do prsteňa | Angel collection 0110ZP
Marquise (markíza) diamant | Angel collection 0110ZP

Oval (oválny)

Oválny diamant má krásny lesk podobný ako pri okrúhlom diamante. Oválne diamanty patria tiež medzi obľúbené voľby v diamantových zásnubných prsteňoch, pretože zvýraznia dlhé a štíhle prsty.

Tradičný tvar oválnych diamantov má pomer strán od 1,33 do 1,66.

Oval (oválny) diamant osadený do prsteňa | Angel collection 0105ZP
Oval (oválny) diamant | Angel collection 0105ZP

Radiant (žiarivý)

Tento tvar diamantu patrí medzi populárne kvôli zdobeným vzorom na jeho rohoch, ktoré zvýrazňujú jeho lesk. Z radiant brusov máte na výber štvorcový alebo obdĺžnikový tvar.

Pre dosiahnutie maximálneho lesku si skontrolujte pomer dĺžky k šírke pri štvorcovom tvare od 1 do 1,05 a pri obdĺžnikovom tvare od/nad 1,10.

Radiant (žiarivý - obdĺžnikový) diamant osadený do prsteňa | Classic collection x6ZPP
Radiant (žiarivý – obdĺžnikový) diamant | Classic collection x6ZPP

Pear (hruška alebo slza/kvapka)

Tento brus diamantov sa pre jeho jednu zaoblenú časť tiež nazýva aj slza, či kvapka. Jedinečný brus v tvare hrušky ho robí populárnym pre veľké množstvo diamantových šperkov. Hodí sa hlavne pre diamantové náhrdelníky alebo briliantové náušnice, ako aj pre diamantové zásnubné prstene. Zásnubný prsteň vďaka unikátnemu tvaru diamantu vizuálne zoštíhli vaše prsty.

Štandardný tvar pear diamantov má pomer strán od 1,45 do 1,75.

Pear (slza, kvapka) diamant osadený do náušníc | Dámske náušnice x1 DN
Pear (slza, kvapka) diamant | Dámske náušnice x1 DN

Heart (srdce)

Srdce je najväčší symbol lásky. Unikátny diamant v tvare srdca tento symbol ešte viac umocňuje. Pri tomto tvare je však dôležité zamerať sa na jeho súmernosť a samozrejme farbu. Odporúčame zvoliť najkalitnejšie charakteristické vlastnosti diamantov či už sa jedná o jeho farbu alebo čistotu.

Najkrajšie diamanty v tvare srdca majú pomer strán od 0,9 do 1,10.

Heart (srdce) diamant osadený do prsteňa | Classic collection x6ZPP
Heart (srdce) diamant | Classic collection x6ZPP

Cushion (vankúšik)

Tento unikátny tvar diamantov je obľúbený už po celé stáročia. Cushion brus diamantov sa nazýva aj vankúšový. Jeho tvar je štvorcový alebo obdĺžnikový so zaoblenými rohmi pre dosiahnutie vysokého lesku. Pri tomto tvare je veľmi dôležitá čistota diamantu.

Štandardné štvorcové tvary majú pomer strán od 1 do 1,05. Pri obdĺžnikovom tvare je štandardný pomer strán väčší ako 1,15.

 

Cushion (vankúšik) diamant osadený do prsteňa| Celebrity collection 3649
Cushion (vankúšik) diamant | Celebrity collection 3649

Pozrite si ďalšie informácie o charakteristických vlastnostiach diamantov ako je:

Brus diamantov >>>
Farba diamantov >>>
Čistota diamantov >>>
Karát diamantov >>>
Diamantový certifikát >>>

Najnovšie články

Čo robiť keď milujete muža, ale nenávidíte zásnubný prsteň?

Čo robiť keď milujete muža, ale nenávidíte prsteň?

Určite si hovoríte, že keď vás partner požiada o ruku a spýta sa, či budete jeho po celý život, nebudete sa starať o to, ako bude prsteň vyzerať. Povedzme si však pravdu! Tento prsteň budete nosiť po celý... prečítať >.

vety muzi nenavidia

Vety, ktoré muži nenávidia

To, čo muži nenávidia počúvať, sú zvyčajne frázy, ktoré pochádzajú – so všetkou úctou – od žien. Keď muži počujú tieto frázy, niekedy predstierajú, že ich nepočuli, aby náhodou nevybuchli. Nevieme s istotou povedať či... prečítať >.

Screenshot

Ako si vybrať šírku snubného prsteňa? Rady klenotníkov.

Odborníci na šperky vedia, že šírka prsteňa určuje, ako pohodlne bude sedieť na prste. Naše odporúčania vám pomôžu pri výbere.    Tenké krúžky (1,5 až 4 mm): Prstene s touto hrúbkou zdôrazňujú ženskosť rúk a... prečítať >.