< Späť na zoznam článkov zasnubne prstene krabicka stojan

Ako si vyčistiť zásnubný prsteň v pohodlí domova?

pridané 26.03.2020

Ako prevenciu počas pandémie Koronavírusu (Covid-19) odporúčame
NENOSIŤ zásnubné prstene, svadobné obrúčky, náramky ako aj hodinky na rukách.
Nosenie šperkov a iných doplnkov na verejnosti môže výrazne znížiť účinnosť odporúčaných hygienických opatrení!

Nielenže na niektorých typoch kovov tento vírus môže prežiť dlhšie ako 72 hodín, ale aj malý priestor medzi šperkom a pokožkou môže poskytnúť nechcený úkryt pre vírus.  Dezinfekčné prípravky na ruky sa k nemu teda nemusia dostať a tým pádom sa vaše hygienické opatrenia stávajú neúčinné.
NIE NIE NIE! Keď si umývate ruky alebo používate dezinfekciu, nestačí si dať prsteň dole a potom späť.
Musíte ho tiež vyčistiť!


Povedzme si pravdu. Hneď ako váš zásnubný prsteň či svadobné obrúčky opustia krabičku stávajú sa dennodenným doplnkom vášho šatníka a pri každodennom zhone je ťažké udržiavať ich čisté a lesknúce. Prstene sú teda skoro stále na vašej ruke. Častokrát si s nimi aj zacvičíte, umývate riady alebo ich máte na rukách pri dennodenných skrášľujúcich procedúrach ako makeup alebo starostlivosť o pleť. Všetky tieto vonkajšie vplyvy zapríčinia, že váš prsteň už nemá taký magický lesk ako keď ste ho prvý krát videli. Jednoducho povedané, váš šperk potrebuje tiež vhodnú starostlivosť a čistenie pravdepodobne častejšie ako si myslíte.

Aj vďaka naším zlatníckym majstrom sme pre vás pripravili krátky článok ako čistiť, ale aj ako nečistiť vaše prstene z pohodlia domova. Tieto rady vám môžu byť o to viac nápomocnejšie aj kvôli častejšiemu umývaniu rúk či používaniu alkoholových prípravkov na ruky v súvislosti s opatreniami pre zamedzenie šírenia Koronavírusu (COVID-19).

Dávajte si prsteň dole

Investujte do šperkovnice, krabičky alebo stojančeka, ktorý umiestnite najmä pri umývadlo a drez v kuchyni. Tieto malé doplnky nielenže dekoratívne skrášlia vaše obydlie, ale budú slúžiť aj ako vizuálna pripomienka, aby ste si ich dali dole. Pre vaše drahocenné šperky tak pripravíte bezpečné miesto, kde ich môžete v zhone odložiť.

Dávajte si prstene dole pri cvičení, varení, ale aj pred spaním a kúpeľom. Pokiaľ nevykonávate aktivitu pri ktorej je vhodné nosenie „blúzky“, nenoste ani svoj drahocenný prsteň ?. Najbezpečnejší spôsob ako uchovať krásu vašich najdrahocennejších šperkov je dávať si ich dole hneď ako prídete domov a odložiť ich na bezpečnom mieste predtým, ako začnete s domácimi prácami či vybaľovaním nákupov. Pamätajte na to, že všetky aktivity, ktoré doma bežne vykonávate môžu poškodiť napríklad váš drahokam alebo jeho osadenie.

Spoznajte váš šperk

Pokiaľ sa nenachádzate doma alebo nemáte bezpečné miesto kde si uschovať váš zásnubný prsteň je potrebné poznať jeho odolnosť voči vonkajším vplyvom. Diamanty a platina sú rezistentnejšie než drahokamy, ako napríklad rubíny, smaragdy a 14 karátové (14k) zlato. Prstene s veľa malými kamienkami sa tiež ľahšie poškodia a kamienky môžu vypadnúť zo svojho miesta.

Pár jednoduchých opatrení, ktoré môžete spraviť pre ochranu vášho „miláčika“ sú pravidelné čistenie, obhliadka osadenia diamantu a vyhýbanie sa aktivitám, či predmetom a substanciám, ktoré môžu poškodiť váš šperk dopomôžu k predĺženiu jeho životnosti. Napríklad nikdy nepoužívajte parfum alebo krém na perly, polodrahokamy alebo striebro.

Ďalším múdrim tipom je kúpa malého vrecka (mešca) z jemnej tkaniny, ktorý budete mať pri sebe za každých okolností napríklad v kabelke. Takto môžete bezpečne uschovať váš šperk pri neočakávaných spontánnych udalostiach.

V jednoduchosti je krása

Aj keď vám nerobí problémy odkladanie prsteňov a dávate si veľký pozor, stále potrebujete vaše šperky pravidelne čistiť. Nečistoty a baktérie sa na vašom prsteni tak či tak časom nazbierajú. Najbezpečnejší spôsob čistenia pre všetky typy kamienkov a drahých kovov je jednoduchý: použite prostriedok na umývanie riadu (nie krémový, ani s pridanými esenciami alebo hydratačný) a teplú vodu. Namočte ho do roztoku teplej vody s prostriedkom na umývanie riadu a následne ho opláchnite pod tečúcou vodou. Pri veľkom znečistení môžete použiť aj zubnú kefku s extrémne jemnými štetinkami. Nech ste zručný akokoľvek, tiež vám pre istotu odporúčame zaštupľovať odtok. Veď viete čo sa hovorí: „Náhoda je…“

Počas čistenia máte dokonalú príležitosť aj na kontrolu vašich zásnubných prsteňov či šperkov. To čo hľadáte sú hlavne uvoľnené kamienky alebo viditeľné škrabance, ktoré sú v štádiu potrebnej opravy. Dajte si hlavne pozor na hroty uchytenia diamantov a drahokamov. Tieto malé kroky vám zaručene dopomôžu k uchovaniu krásy vášho šperku s istotou, že z prstienka sa nič nestratí alebo nezničí. Po obhliadke a vyčistení utrite do sucha váš šperk s jemnou tkaninou ako je napríklad handrička na čistenie okuliarov.

V prípade ak ste zistili poškodenie, ktoré je potrebné nevyhnutne opraviť, neváhajte sa na nás obrátiť. Všetci naši zákazníci automaticky po kúpe šperku získavajú doživotný bezplatný servis, ktorý radi voláme wellness pre vaše šperky. Dajte si preto do kalendára pripomienku k pravidelnému dvojročnému kompletnému servisu v našom zlatníctve. Budete tak mať istotu, že o vaše svadobné obrúčky je postarané, a v prípade menších začínajúcich poškodení ako sú mikroškrabance vám ich včasne ošetríme, aby sa nezväčšili. Naši zlatnícky majstri vám pri každom servise okrem iného obrúčky preleštia a vyčistia tak, že budú opäť vyzerať ako nové.

Určite nerobiť!

V závislosti od tvrdosti drahokamu máte ako takú flexibilitu pri čistení, ale pokiaľ sa jedna o mäkšie typy, určite si dávajte extra pozor. Pamätajte, že za žiadnych okolností nepoužívajte štandardné čistiace chemikálie pre kúpeľňu či kuchyňu a v podstate pre domácnosť ako takú. Vyhýbajte sa aj drsným materiálom. To napríklad znamená, žiadna zubná pasta alebo práškové prípravky. Nič čo obsahuje bielidlo, chlór alebo amoniak. Tieto prípravky a materiály môžu poškodiť nielen váš drahokam, ale aj povrch drahého kovu, čo bude viesť k neželaným, komplikovaným a častokrát aj drahým opravám.

Spravte z toho rutinu

Pokúste sa vytvoriť si priestor a čas aspoň 1 až 2-krát do mesiaca pre starostlivosť o vaše šperky. Pokiaľ si myslíte, že vaše prstienky strácajú lesk alebo drahokamy iskru, čistite ich každý týždeň. Úplne však postačí minimálne raz do mesiaca doma a každé dva roky profesionálny servis u nás. Skúste si poznačiť deň v kalendári alebo nastaviť pripomienku v telefóne.

Najnovšie články

Zásnubné prstene osadené farebnými drahými kameňmi

Ako vybrať ten pravý zásnubný prsteň pre vašu vyvolenú?

Ste už pripravený pokľaknúť na koleno a požiadať vašu polovičku o ruku? Ak áno, tak nezabúdajte na to, že tento krok si vyžaduje menšie plánovanie. Kde však začať? Ak ste sa už rozhodli požiadať vašu partnerku o ruku... prečítať >.

Tavenie a zlievanie zlata do formy

Aký drahý kov vybrať pre vaše šperky?

Výber drahého kovu môže niekedy skomplikovať vašu voľbu zlatých svadobných obrúčok, zásnubných prsteňov alebo iných šperkov. V každom zlatníctve máte na výber z veľkého množstva žiarivých ozdôb a úprimne si povedzme, každý by ich chcel... prečítať >.

tout Paul Newman Joanne Woodward

Najznámejšie príbehy pravej lásky

Diego Rivera & Frida Kahlo Mladá talentovaná maliarka z Mexika Frida Kahlo si zaplatila návštevu štúdia slávneho muralistu Diega Rivieru. Hľadala u neho rady pre svoju kariéru. “Mala nevšednú dôstojnosť, sebaistotu a v očiach zvláštny... prečítať >.