< Späť na zoznam článkov kamea maj

Mesiac plný lásky – je ale máj vhodný na svadbu alebo zásnuby?

pridané 16.05.2022

Máj. Mesiac, keď sú si zamilovaní o niečo bližší a nechávajú sa unášať svojimi pocitmi. Častokrát sa práve v tomto mesiaci zaľúbenci rozhodnú spečatiť svoju lásku zásnubami či svadbou. No traduje sa jedna povera, ktorá hovorí: „Svadba v máji, nevesta sa máry.“ Aj dnes sa nájdu ľudia, ktorí strašia nevesty tým, že svadba v tomto mesiaci je odsúdená na neúspešné manželstvo. Je to naozaj tak?

Povery v minulosti

Hlavnými dôvodmi pre zváženie svadobného či zásnubného dňa sú rôzne povery, ktoré môžu zamilované dvojice zneistiť. Vyššie spomenutá povera bola skôr strašiakom pre dávnejšie časy, keď ľudia ešte pracovali na poliach alebo sa starali o hospodárske zvieratá. Povera narážala na to, že ak nevesta otehotnela v máji počas svadobnej noci, v rizikovom prvom trimestri sa podieľala na prácach, ktoré mohli ohroziť nielen jej zdravotný stav, ale aj dieťaťa.

Traduje sa však aj upravená verzia povery, ktorá zase hovorí, že: „Svadba v máji, skoré máry“. Tá hovorí o tom, že jeden z dvojice po svadbe skoro zomrie. 

Vrátane dvoch spomínaných povier sa svadby v máji nemali konať, pretože na jar ľudia nemajú čo ponúknuť svadobným hosťom, keďže svoju úrodu spotrebovali počas zimy a máj je obdobie, počas ktorého úroda pomaly rastie v pôde. 

Ak ste poverčiví a máte strach z rôznych povier, určite bude lepšie nechať vašu oslavu lásky na mesiac, ktorý vás nebude strašiť tým, čo by vás mohlo postihnúť po svadbe.

kamea svadba

Máj lásky čas 

Avšak, buďme k sebe úprimní. Čarokrásne obdobie prebúdzania sa prírody, kvitnúcich kvetov, príjemné teplé dni a rozkvitajúca sa láska dvoch mladých ľudí. Takéto obdobie by mohlo byť priam stvorené na výmenu svadobných obrúčok a sľubov priamo pod holým nebom.

Čo je však jasné, je to, že máj praje láske ako takej. Síce sa tradujú povery, že to nie je vhodný mesiac na svadbu, ale o tom, či je vhodné v máji pokľaknúť pred svojou drahou polovičkou, sme sa doteraz nič nedozvedeli. 

Preto využite príjemný májový podvečer pri západe slnka pod kvitnúcim sa stromom alebo niekde na lúke plnej kvetov a vyslovte „tú otázku“, vďaka ktorej budete môcť svojej drahej nastoknúť zásnubný prsteň na prst.

kamea prstenprsten kamea

Pevne veríme, že sme nikoho z vás nevystrašili z povier, ktoré sa kedysi tradovali. Možno občas treba búrať predsudky a ukázať, že nech sa hovorí čokoľvek, láska dvoch ľudí je silná a pred výmenou zlatých obrúčok ich nezastaví nič. 

Ak by ste sa rozhodli pre svadbu v jarných mesiacoch, možno vám pri plánovaní pomôže náš článok o tom, ako môže vyzerať vaša svadba na jar.

Najnovšie články

Najznámejšia charakteristická vlastnosť diamantov je karát. Väčšina ľudí si ho však míli s veľkosťou, ale karát odkazuje na hmotnosť diamantu.

Karát diamantov

Najznámejšia charakteristická vlastnosť diamantov je karát. Väčšina ľudí si ho však míli s veľkosťou, ale karát odkazuje na hmotnosť diamantu. Čím vyššia hmotnosť diamantu tým samozrejme bude aj väčší diamant. Veľkosť diamantu však závisí od... prečítať >.

Hodnota trojmesačnej výplaty? Ako veľa by ste mali investovať do zásnubného prsteňa?

Staré známe pravidlo, ktoré počul už snáď každý. Povedzme si ale na rovinu, zaplatiť za zásnubný prsteň trojmesačnou výplatou, nie je pre niekoho úplne jednoduché. Ako to s tým výberom zásnubného prsteňa vôbec je? Veľmi... prečítať >.

shutterstock

TOP 5 najromantickejších požiadaní o ruku

Jeden z najradostnejších a najpamätnejších momentov života je dozaista požiadanie o ruku. Rozhodnutie muža stráviť so ženou spoločný život patrí do oceňovaných odhodlaní muža v jeho živote vôbec. Pre vás odvážnych a odhodlaných pánov prinášame... prečítať >.