< Späť na zoznam článkov kamea maj

Mesiac plný lásky – je ale máj vhodný na svadbu alebo zásnuby?

pridané 16.05.2022

Máj. Mesiac, keď sú si zamilovaní o niečo bližší a nechávajú sa unášať svojimi pocitmi. Častokrát sa práve v tomto mesiaci zaľúbenci rozhodnú spečatiť svoju lásku zásnubami či svadbou. No traduje sa jedna povera, ktorá hovorí: „Svadba v máji, nevesta sa máry.“ Aj dnes sa nájdu ľudia, ktorí strašia nevesty tým, že svadba v tomto mesiaci je odsúdená na neúspešné manželstvo. Je to naozaj tak?

Povery v minulosti

Hlavnými dôvodmi pre zváženie svadobného či zásnubného dňa sú rôzne povery, ktoré môžu zamilované dvojice zneistiť. Vyššie spomenutá povera bola skôr strašiakom pre dávnejšie časy, keď ľudia ešte pracovali na poliach alebo sa starali o hospodárske zvieratá. Povera narážala na to, že ak nevesta otehotnela v máji počas svadobnej noci, v rizikovom prvom trimestri sa podieľala na prácach, ktoré mohli ohroziť nielen jej zdravotný stav, ale aj dieťaťa.

Traduje sa však aj upravená verzia povery, ktorá zase hovorí, že: „Svadba v máji, skoré máry“. Tá hovorí o tom, že jeden z dvojice po svadbe skoro zomrie. 

Vrátane dvoch spomínaných povier sa svadby v máji nemali konať, pretože na jar ľudia nemajú čo ponúknuť svadobným hosťom, keďže svoju úrodu spotrebovali počas zimy a máj je obdobie, počas ktorého úroda pomaly rastie v pôde. 

Ak ste poverčiví a máte strach z rôznych povier, určite bude lepšie nechať vašu oslavu lásky na mesiac, ktorý vás nebude strašiť tým, čo by vás mohlo postihnúť po svadbe.

kamea svadba

Máj lásky čas 

Avšak, buďme k sebe úprimní. Čarokrásne obdobie prebúdzania sa prírody, kvitnúcich kvetov, príjemné teplé dni a rozkvitajúca sa láska dvoch mladých ľudí. Takéto obdobie by mohlo byť priam stvorené na výmenu svadobných obrúčok a sľubov priamo pod holým nebom.

Čo je však jasné, je to, že máj praje láske ako takej. Síce sa tradujú povery, že to nie je vhodný mesiac na svadbu, ale o tom, či je vhodné v máji pokľaknúť pred svojou drahou polovičkou, sme sa doteraz nič nedozvedeli. 

Preto využite príjemný májový podvečer pri západe slnka pod kvitnúcim sa stromom alebo niekde na lúke plnej kvetov a vyslovte „tú otázku“, vďaka ktorej budete môcť svojej drahej nastoknúť zásnubný prsteň na prst.

kamea prstenprsten kamea

Pevne veríme, že sme nikoho z vás nevystrašili z povier, ktoré sa kedysi tradovali. Možno občas treba búrať predsudky a ukázať, že nech sa hovorí čokoľvek, láska dvoch ľudí je silná a pred výmenou zlatých obrúčok ich nezastaví nič. 

Ak by ste sa rozhodli pre svadbu v jarných mesiacoch, možno vám pri plánovaní pomôže náš článok o tom, ako môže vyzerať vaša svadba na jar.

Najnovšie články

Zásnubné prstene a ich história naprieč kultúrami krajín

História zásnubných prsteňov

Už ste niekedy rozmýšľali nad tým kedy vznikla a odkiaľ pochádza tradícia zasnúbenia so zásnubným prsteňom? V skutočnosti je táto tradícia zakorenená v dávnej histórii. Význam zásnubného prsteňa spolu s jeho vzhľadom sa menil v čase naprieč kultúrami krajín. Zásnubný... prečítať >.

puncove znacky zlato a drahe kovy

Overenie pravosti šperkov – Štátny punc

Pre overenie pravosti šperkov sa na skoro každom drahom kove používanom pri výrobe šperkov uvádza punc. Čo je to punc? Na čo sa používa? Punc je číselné označenie vyrazené do drahých kovov, ktoré sa používajú... prečítať >.

tout Paul Newman Joanne Woodward

Najznámejšie príbehy pravej lásky

Diego Rivera & Frida Kahlo Mladá talentovaná maliarka z Mexika Frida Kahlo si zaplatila návštevu štúdia slávneho muralistu Diega Rivieru. Hľadala u neho rady pre svoju kariéru. “Mala nevšednú dôstojnosť, sebaistotu a v očiach zvláštny... prečítať >.