< Späť na zoznam článkov kamea maj

Mesiac plný lásky – je ale máj vhodný na svadbu alebo zásnuby?

pridané 16.05.2022

Máj. Mesiac, keď sú si zamilovaní o niečo bližší a nechávajú sa unášať svojimi pocitmi. Častokrát sa práve v tomto mesiaci zaľúbenci rozhodnú spečatiť svoju lásku zásnubami či svadbou. No traduje sa jedna povera, ktorá hovorí: „Svadba v máji, nevesta sa máry.“ Aj dnes sa nájdu ľudia, ktorí strašia nevesty tým, že svadba v tomto mesiaci je odsúdená na neúspešné manželstvo. Je to naozaj tak?

Povery v minulosti

Hlavnými dôvodmi pre zváženie svadobného či zásnubného dňa sú rôzne povery, ktoré môžu zamilované dvojice zneistiť. Vyššie spomenutá povera bola skôr strašiakom pre dávnejšie časy, keď ľudia ešte pracovali na poliach alebo sa starali o hospodárske zvieratá. Povera narážala na to, že ak nevesta otehotnela v máji počas svadobnej noci, v rizikovom prvom trimestri sa podieľala na prácach, ktoré mohli ohroziť nielen jej zdravotný stav, ale aj dieťaťa.

Traduje sa však aj upravená verzia povery, ktorá zase hovorí, že: „Svadba v máji, skoré máry“. Tá hovorí o tom, že jeden z dvojice po svadbe skoro zomrie. 

Vrátane dvoch spomínaných povier sa svadby v máji nemali konať, pretože na jar ľudia nemajú čo ponúknuť svadobným hosťom, keďže svoju úrodu spotrebovali počas zimy a máj je obdobie, počas ktorého úroda pomaly rastie v pôde. 

Ak ste poverčiví a máte strach z rôznych povier, určite bude lepšie nechať vašu oslavu lásky na mesiac, ktorý vás nebude strašiť tým, čo by vás mohlo postihnúť po svadbe.

kamea svadba

Máj lásky čas 

Avšak, buďme k sebe úprimní. Čarokrásne obdobie prebúdzania sa prírody, kvitnúcich kvetov, príjemné teplé dni a rozkvitajúca sa láska dvoch mladých ľudí. Takéto obdobie by mohlo byť priam stvorené na výmenu svadobných obrúčok a sľubov priamo pod holým nebom.

Čo je však jasné, je to, že máj praje láske ako takej. Síce sa tradujú povery, že to nie je vhodný mesiac na svadbu, ale o tom, či je vhodné v máji pokľaknúť pred svojou drahou polovičkou, sme sa doteraz nič nedozvedeli. 

Preto využite príjemný májový podvečer pri západe slnka pod kvitnúcim sa stromom alebo niekde na lúke plnej kvetov a vyslovte „tú otázku“, vďaka ktorej budete môcť svojej drahej nastoknúť zásnubný prsteň na prst.

kamea prstenprsten kamea

Pevne veríme, že sme nikoho z vás nevystrašili z povier, ktoré sa kedysi tradovali. Možno občas treba búrať predsudky a ukázať, že nech sa hovorí čokoľvek, láska dvoch ľudí je silná a pred výmenou zlatých obrúčok ich nezastaví nič. 

Ak by ste sa rozhodli pre svadbu v jarných mesiacoch, možno vám pri plánovaní pomôže náš článok o tom, ako môže vyzerať vaša svadba na jar.

Najnovšie články

Čo robiť keď milujete muža, ale nenávidíte zásnubný prsteň?

Čo robiť keď milujete muža, ale nenávidíte prsteň?

Určite si hovoríte, že keď vás partner požiada o ruku a spýta sa, či budete jeho po celý život, nebudete sa starať o to, ako bude prsteň vyzerať. Povedzme si však pravdu! Tento prsteň budete nosiť po celý... prečítať >.

trendy svadobne obrucky  kamea diamonds

Trendy svadobných obrúčok 2020

Posledné desaťročia svadobný priemysel zaznamenal obrovské zmeny. Tieto zmeny sa posunuli smerom k prejavovaniu osobného štýlu a pravidlá, ktoré kedysi diktovali ako má vyzerať svadba – teda od snehobielych svadobných šiat až po vzorovo vyzdobenú svadobnú... prečítať >.

Ako nosiť zlato každý deň

Predstava o tom, že zlato ma svoje “zlaté časy” za sebou sa nezakladá na pravde. Môžeme konštatovať, že zlato zostáva najväčším trendom, dokonca sa teší rastúcej obľube v Európe i na celom svete. Karát Tradičná... prečítať >.