< Späť na zoznam článkov Tavenie a zlievanie zlata do formy

Aký drahý kov vybrať pre vaše šperky?

pridané 11.08.2019
autor Norbert J

Výber drahého kovu môže niekedy skomplikovať vašu voľbu zlatých svadobných obrúčok, zásnubných prsteňov alebo iných šperkov. V každom zlatníctve máte na výber z veľkého množstva žiarivých ozdôb a úprimne si povedzme, každý by ich chcel mať vo svojej šperkovnici čo najviac. Máte na výber z rôznych farieb zlata, ich kombinácii alebo môžete siahnuť aj po najdrahšom kove – platine. Ako si teda vybrať to pravé?

Ktorý drahý kov je najvhodnejší pre vás?

Môžete mať veľké množstvo otázok ohľadne typov kovov, ich vlastností alebo sa môžete zaoberať ich farbou, ktorá je momentálne v móde. Tiež netreba zabúdať na tie drahé kovy, ktoré sú hypoalergénne. Pokúsime sa vám to trošku zjednodušiť a vybrali sme pre vás tipy na nákup pre rôzne farby zlata a tak isto platiny. Po prečítaní možno zistíte, ktorá voľba je pre vás tá pravá.

Zlaté šperky

Keď sa povie zlato, každý si okamžite predstaví krásnu žltú farbu. Táto farba je najčastejšie spájaná s týmto drahým kovom. Či už ale dávate prednosť bielemu zlatu, klasickému žltému zlatu, romantickému červenému zlatu alebo platine, určite nespravíte chybu, pretože tieto kovy patria k najpopulárnejším pri výrobe šperkov. Zoberme si to ale po častiach.

Žlté zlato

Vedeli ste napríklad to, že žlté zlato kedysi symbolizovalo silu slnka? V dávnych kultúrach Egypťanov a Sumerov si cenili žltú farbu zlata práve kvôli tomuto.

Zlatý zásnubný prsteň Sí collection 36873-1 zo žltého zlata
Zlatý zásnubný prsteň Sí collection 36873-1 zo žltého zlata

Bohatá a sýta farba žltého zlata je tak krásna ako aj univerzálna. Žlté zlaté šperky sa vyrábajú v každom štýle a sú vhodné aj ako darček k akejkoľvek príležitosť a pre každodenné nosenie skoro k akémukoľvek typu oblečenia. Samozrejme, že žltá farba zlata sa hodí aj pre sviatočné príležitosti.
Niektorí ľudia však môžu byť na žlté zlato alergický. Do zliatiny žltého zlata, a to či už v 14k alebo 18k, sa štandardne pridáva meď a striebro. Preto, pri alergii na tieto kovy neodporúčame kúpu týchto šperkov. Pokiaľ ho budete kupovať ako darček, zistite si, či obdarovávaná osoba nosí šperky zo žltého zlata.

Žlté zlato oproti iným farbám nevyžaduje prímes iných kovov pre dosiahnutie jeho jedinečnej farby. Je len malé množstvo šperkov, ktoré sa vyrába zo skoro 100% čistého 24 karátového zlata. Toto riešenie by nebolo praktické z dôvodu mäkkosti tohto drahého kovu a dochádzalo by k zdeformovaniu.

Biele zlato

Farba bieleho zlata sa dosahuje zlievaním alebo zmiešaním s inými materiálmi, aby sa znížilo jeho žlté sfarbenie.

Prsten z bieleho zlata Angel Collection 095ZP
Prsten z bieleho zlata Angel Collection 095ZP

Primiešaním iných kovov do bieleho zlata sa nedosahuje len jeho biela farba, ale tak isto aj trvanlivosť a sila. Štandardne sa do bieleho zlata pridáva prímes ako nikel, meď, zinok a striebro. Alternatívou pre alergikov je zmes s paládiom a striebrom. Paládium je robustný kov určený pre dlhé nosenie a má prirodzenú bielu farbu. Patrí medzi skupinu platinových kovov svojimi podobnými vlastnosťami. Je ľahšie ako zlato a platina. Biele zlato je zvyčajne aj ródiované, aby sa dosiahol jeho povestný biely lesk.

Najčastejšie sa biele zlato používa pri diamantových zásnubných prsteňoch a svadobných obrúčok, ale aj iných šperkov s diamantmi. Biele zlato je vďaka svojej pevnosti tou najlepšou voľbou pri týchto typoch šperkov.

Červené zlato

Veľmi obľúbená farba zlata na módnej scéne. Romantickú a žiariacu červenú farbu zlata môžete vidieť u zásnubných prsteňoch až po extravagantné módne šperky. Podobne ako aj biele zlato, tak aj červené zlato je zliatina viacerých kovov. Žiariaca červená farba sa dosahuje pridaním vyššieho percenta medi, a preto je šperk ťažší.

Zlatý prsten z cerveneho zlata Angel Collection 0110ZP
Zlatý prsten z cerveneho zlata Angel Collection 0110ZP

Pri kúpe šperku z červeného zlata sa uistite o odbornosti zlatníctva. Zmes tohto zlata je komplikovanejšia a aj pri akejkoľvek oprave sa bude vyžadovať šikovná ruka zlatníckeho majstra, ktorého u nás v KAMEA určite nájdete. Šperky z červeného zlata sú vhodné najmä pre romantické osobnosti ako aj pre niekoho, kto chce niečo iné a chce sa odlíšiť.

Platina

Jedným z najvzácnejších kovov vhodných pre výrobu šperkov je zaručene platina (značka Pt). Je to jasne biely kov, ktorý je vzácnejší ako zlato.

Platinové svadobné obrúčky D-13/437PT
Platinové svadobné obrúčky D-13/437PT

V posledných rokoch sa platina stáva čoraz viac absolútnym hitom hlavne vďaka výraznejšej a svetlejšej farbe oproti bielemu zlatu. Platinové šperky sa vyrábajú z čistej platiny, preto časom nedochádza k ich opotrebeniu. Šperky z nej budú síce drahšie, ale na kvalite napríklad pri svadobných obrúčkach sa neoplatí šetriť. Svadobné obrúčky vyrobené z platiny sa nezanesú ani nevyblednú a sú vhodné pre alergikov.

Pri platinových šperkoch si môžete všimnúť prevažne puncové označenie 999, čo znamená, že kovová zliatina obsahuje 999 dielov platiny. Tento údaj označenia však môže byť napríklad aj 950, 900, 850, 800, ale aj nižšie.

Vzhľadom na svoju trvácnosť je platina vhodná najmä pre výrobu zásnubných prsteňov a svadobných obrúčok, ktoré máte v pláne odovzdávať z pokolenia na pokolenie a plánujete, aby tieto šperky boli predmetom dedičstva. Možno takýto zdedený šperk už máte, ale ak nie, vždy je čas začať vo vašej rodine s novou tradíciou.

Najnovšie články

Zlatník osádza diamant do zásnubného prsteňa

Tvary diamantov

V našom rodinnom zlatníctve KAMEA Diamonds striktne dodržiavame najvyššie štandardy kvality pri všetkých diamantových šperkoch, či už sa jedná o diamantové zásnubné prstene, diamantové svadobné obrúčky, diamantové náušnice alebo diamantové sety šperkov. Do našich šperkov... prečítať >.

Hodnota trojmesačnej výplaty? Ako veľa by ste mali investovať do zásnubného prsteňa?

Staré známe pravidlo, ktoré počul už snáď každý. Povedzme si ale na rovinu, zaplatiť za zásnubný prsteň trojmesačnou výplatou, nie je pre niekoho úplne jednoduché. Ako to s tým výberom zásnubného prsteňa vôbec je? Veľmi... prečítať >.

TOP 5 najromantickejších požiadaní o ruku

Jeden z najradostnejších a najpamätnejších momentov života je dozaista požiadanie o ruku. Rozhodnutie muža stráviť so ženou spoločný život patrí do oceňovaných odhodlaní muža v jeho živote vôbec. Pre vás odvážnych a odhodlaných pánov prinášame... prečítať >.