< Späť na zoznam článkov

Ako udržiavať diamanty aby nestratili svoj lesk?

pridané 05.11.2020

Dokonca aj ten najťažší a najdrahší drahokam môže časom stratiť lesk. Preto vám prezradíme, ako sa starať o diamantové šperky. Rovnako ako väčšinu ostatných drahokamov, diamant môžete vyčistiť aj doma. Ak to však nebudete robiť pravidelne, na kameni sa môže objaviť belavý povlak, ktorý je možné úplne odstrániť len v klenotníckej dielni pomocou brúsenia.

Starostlivosť o diamantové šperky zahŕňa jednoduché, no dôležité postupy:

Pri čistení diamantov noste rukavice. Diamant je mimoriadne citlivý na mastnotu, a najmä na tú, ktorá pokrýva ľudskú pokožku. Preto buďte opatrní, aby ste sa nedotýkali diamantu rukami pri čistení, ale aj pri každodennom nosení.
Najvhodnejším čističom diamantov je nízko alkalické mydlo. Teplota roztoku s mydlom by nemala byť vyššia ako 30 – 40 stupňov. Diamantové šperky utrite handričkou, vložte do mydlovej vody, nechajte niekoľko minút v roztoku, potom utrite do sucha. Touto metódou sa dá vyčistiť nielen diamant, ale aj zlato.
Na odstránenie nečistôt použite mäkkú handričku, ktorá nezanecháva vlákna, prípadne kúsok mäkkého zamatu. Ten je vhodný aj na leštenie a čistenie jantáru.
Nesušte diamanty pri vysokých teplotách, inak môžu vyblednúť. Na sušenie šperkov tiež nepoužívajte sušič vlasov a nezabúdajte, že diamanty nereagujú dobre na ultrafialové žiarenie (nenechávajte ich dlho na priamom slnečnom svetle).

Diamanty vykladané do prsteňa alebo náušníc sú často kombinované s kovmi ako zlato, platina, či striebro.

Preto dbajte aj na tieto odporúčania:

Na odstránenie nečistôt pri striebre je vhodné použiť aj pekárenskú sódu bikarbónu, je však potrebné vyhnúť sa kontaktu s diamantom.
Šperky z drahých kovov je taktiež možné čistiť zubnou kefkou, ale iba veľmi jemnými štetinami.
Najčastejšie sa nečistota hromadí v zámkoch náušníc, sponách náramkov a retiazok, ako aj v rôznych vzoroch a dierkach, ktoré sa nedajú ľahko čistiť. Nikdy sa nepokúšajte odstrániť túto špinu pomocou ihly – spôsobí to škrabance, ktoré v budúcnosti budú ešte viac zhromažďovať nečistoty.

Chemické látky, ktorým sa treba pri čistení vyvarovať:

Chlór – je schopný úplne zafarbiť zlato a diamant, vytvoriť matný povlak, čím ho úplne zbaví svojho lesku.
Jód – zlato a platinu zafarbí a dodáva im nepríjemný načervenalý odtieň.
Peroxid vodíka a ocot – obidva môžu spôsobiť oxidáciu zlato a diamant môže zostať potiahnutý bielym povlakom.
Všetky pracie prostriedky, prostriedky na umývanie riadu a sanitárne výrobky – obsahujú vysoký obsah alkalických látok, ktoré spôsobia matný vzhľad kovu aj diamantu.

“Raz za 6 mesiacov je vhodné doniesť diamantové šperky klenotníkovi, ktorý ho v prípade potreby vyčistí a vyleští.”

 

Najnovšie články

Zásnubné prstene osadené farebnými drahými kameňmi

Ako vybrať ten pravý zásnubný prsteň pre vašu vyvolenú?

Ste už pripravený pokľaknúť na koleno a požiadať vašu polovičku o ruku? Ak áno, tak nezabúdajte na to, že tento krok si vyžaduje menšie plánovanie. Kde však začať? Ak ste sa už rozhodli požiadať vašu partnerku o ruku... prečítať >.

Tavenie a zlievanie zlata do formy

Aký drahý kov vybrať pre vaše šperky?

Výber drahého kovu môže niekedy skomplikovať vašu voľbu zlatých svadobných obrúčok, zásnubných prsteňov alebo iných šperkov. V každom zlatníctve máte na výber z veľkého množstva žiarivých ozdôb a úprimne si povedzme, každý by ich chcel... prečítať >.

shutterstock

Letné trendy šperkov

Leto je obdobím, kedy máme na ramenách menej povinností a stresu a na sebe aj menej vecí, oblečenia či doplnkov..Preto vám prinášame malú inšpiráciu šperkov, ktoré vás priveľmi nezaťažia, no aj tak dokonale vyzdvihnú vašu... prečítať >.