5 mýtov o šperkoch, ktoré by ste mali poznať
pridané 07.07.2021O šperkoch ste určite už počuli mnohé informácie, no nie všetky sú pravdivé. Pozreli sme sa na 5 najčastejších mýtov, ktoré sa o šperkoch hovoria.
1. Diamant sa nedá zničiť
Podľa Mohsovej stupnice má diamant najvyšší stupeň tvrdosti, teda 10. Právom mu patrí titul, že je najtvrdší kameň sveta, no to ešte neznamená, že sa nedá zničiť. Aj diamant sa môže poškodiť, prasknúť alebo zlomiť – stačí úder na to správne miesto. Aj vám sa to môže stať, ak vám šperk spadne. Veď aj brúsiči vedia nájsť slabé miesto diamantu, a tak ho rozštiepiť a vybrúsiť.
2. Zahryznem do zlata a zistím, či je pravé
Je pravda, že zlato je mäkký kov a keď do neho zahryzneme, môžeme na ňom zanechať odtlačky našich zubov. No to platí aj o iných kovoch. Keď ich pozlátime, aj na nich môžu zostať stopy od zahryznutia. Ďalšia dôležitá informácia – niektoré zmesi pravého zlata môžu byť tvrdšie a pomocou zahryznutia by sa nám pravosť nepotvrdila. Takže na takúto skúšku pravosti by sme sa určite nespoliehali.
3. Medzi umelé drahokamy patrí aj zirkón
Aj toto je mýtus. Zirkón je prírodný minerál, ktorý má viaceré farebné prevedenia. Niekto si ho však mýli zo syntetickým drahokamom, ktorý sa volá cubic zirconia (kubický zirkón), ktorý sa používa ako lacná náhrada za diamant.
4. Zlato má veľa farieb
Aj medzi našimi šperkami KAMEA® nájdete žlté, biele a červené zlato. No čisté zlato má iba jednu farbu, a to práve žltú. Farebné prevedenia zlata vznikajú zmiešavaním s inými minerálmi, napríklad so železom, platinou, striebrom, meďou alebo hliníkom. Kovy sa k zlatu primiešavajú preto, aby získalo väčšiu odolnosť a tvrdosť. Čím viac prímesí obsahuje, tým má menší počet karátov.
5. Ideálnym spôsobom, ako vyčistiť šperky, je použitie zubnej pasty
Aj keď to znie ako veľmi jednoduché a praktické riešenie, vyhnite sa mu. Zubná pasta môže na šperkoch nechať povlak, usadeniny alebo môže pri niektorých materiáloch spôsobiť aj vyblednutie.
Čistenie prenechajte radšej na odborníkov. Iba skúsení zlatník vie určiť vhodné čistenie pre daný šperk. Šmirgľovanie, predleštenie, vyleštenie, čistenie ultrazvukom, manuálne alebo parné čistenie…aj to sú spôsoby, ako sa postaráme o vaše šperky.