< Späť na zoznam článkov kamea svadba

Potrebujete k svadbe súhlas od otca nevesty?

pridané 11.04.2022

Svoju partnerku zo srdca milujete a rozhodli ste sa ju požiadať o ruku. Vo vašom živote ide o veľký krok a sami určite uvažujete, ako to spraviť správne. V minulosti bolo zvykom, aby muž prišiel za otcom budúcej nevesty a požiadal ho o jej ruku. Išlo o súhlas, na základe ktorého mohli prebehnúť zásnuby. Je tento zvyk prežitkom starej doby, alebo sa ešte stále vyžaduje? 

Ako to bolo v minulosti?

V minulosti bola žiadosť o ruku, požehnanie alebo súhlas rodičov súčasťou každej jednej svadby. Ide o starú tradíciu, ktorá sa robí aj dnes. Nie je to však pravidlo, ktoré musíte dodržať. Ženy sú často pohoršené, lebo tento zvyk naznačuje, že sú niekoho majetkom. V minulosti to možno svedčilo o nerovnosti muža a ženy, ale dnes už tomu tak nie je. 

Čo priniesla moderná doba

Súhlas od otca alebo rodiny vziať si dievča za ženu sa zmenilo v podvedomí ľudí na požehnanie. Ide o súhlas s tým, že budete naveky súčasťou novej rodiny. Vďako tomuto gestu môžete ukázať rešpekt a slušnosť voči rodine svojej milovanej a je možné, že dostanete plusový bodík. Aj keď by rodina nemala do rozhodnutia ženy zasahovať, pýtanie o ruku sa považuje za milé a symbolické gesto. 

V dnešnej dobe sa nájdu ľudia, ktorí tento zvyk odsudzujú. Považujú ho za prežitok minulosti. To je v poriadku, lebo je len na vás, ako budú vaše zásnuby vyzerať. Ak viete, že vaša nastávajúca pochádza z naozaj tradičnej rodiny, odporúčame žiadosť o požehnanie naozaj zvážiť ešte pred tým, ako jej nasadíte zásnubný prsteň. S čistým svedomím sa môžete zasnúbiť a neskôr si spoločne vymeniť svadobné obrúčky.

kamea žiadosť

Tip, ako na to

Pýtanie si požehnania môže byť skutočným orieškom. Pokiaľ vás rodičia budúcej nevesty poznajú a máte s nimi dobrý vzťah, môže ísť len o malý detail, ktorý vás delí od pohľadu na kráčajúcu nevestu k vám. Pokiaľ máte komplikovanejší vzťah alebo vás vôbec nepoznajú, snažte sa spraviť všetky veci správne. 

Príjemné a slušné vystupovanie je základ. Prineste kvety pre mamu a s otcom si podajte ruku. Začnite tým, čo pre vás ich dcéra znamená a ako veľmi ju ľúbite. Tieto slová už necháme na vás, pretože tie správne poznáte iba vy. Až potom by mala prísť otázka, či súhlasia so sobášom. S veľkým rešpektom sa spýtajte na ich požehnanie a dúfajte, že budú súhlasiť. Ak dostanete negatívnu odpoveď, nezúfajte. Žijeme v 21. storočí a žena vie, či chce nosiť diamantový prsteň práve od vás. 🙂

Ak ste požehnanie rodiny k svadbe dostali, nemáte ešte zďaleka vyhrané. Podstatná je odpoveď, ktorú dostanete potom, keď pokľaknete a vyslovíte tú jednu jedinú správnu otázku. Svadba nespája iba dvoch ľudí, ale celé rodiny. Je to významná udalosť, pre vás ako mladomanželov, ale aj pre vaše rodiny.

Ak plánujete nasadiť zásnubný prsteň vašej vyvolenej, nahliadnite do nášho ďalšieho blogu. Team Kamea Diamonds vám prezradí, čomu sa vyvarovať a čo nerobiť počas žiadosti o ruku.

Najnovšie články

Svadobné šperky, náušnice, prívesky a sety

Ako ušetriť na svadobných šperkoch?

Veľa budúcich neviest si myslí, že čím viac peňazí minú na svadobné šperky, tým budú vyzerať okúzľujúcejšie na svojej svadbe. To nie je celkom až tak pravda a veľa “šetrných” neviest myslí na svoj finančný... prečítať >.

zasnubne prstene krabicka stojan

Ako si vyčistiť zásnubný prsteň v pohodlí domova?

Ako prevenciu počas pandémie Koronavírusu (Covid-19) odporúčame NENOSIŤ zásnubné prstene, svadobné obrúčky, náramky ako aj hodinky na rukách. Nosenie šperkov a iných doplnkov na verejnosti môže výrazne znížiť účinnosť odporúčaných hygienických opatrení! Nielenže na niektorých... prečítať >.

Photo

Jesenné zásnuby s KAMEA

Jedno z najromantickejších požiadaní o ruku sa istotne deje v prírode. Predstavte si pestrofarebné kopce, teplé babie leto a jej jemnú ruku v tej vašej ako mierite na vrchol niektorého zo slovenských kopcov. No na... prečítať >.