Beriete si šperky na dovolenku? Na toto si dajte pozor
pridané 04.08.2021No dovolenku ideme oddychovať a užívať si voľné chvíle, no zároveň sa aj rady pekne oblečieme a vyparádime. Preto si, samozrejme, pribalíme nejaké tie šperky na ozdobu. Je to ale dobrý nápad? Poďme sa pozrieť na túto tému bližšie.
Dajte si pozor na…
So šperkami treba byť opatrní. Veľakrát sa stane, že ľudia na dovolenke šperky buď stratia, alebo im ich niekto ukradne. Preto zvážte, či je naozaj nutné brať so sebou za každú cenu drahé kovy. Na druhej strane, také svadobné obrúčky predsa doma nenecháte, tie sú v podstate už vašou súčasťou. Ak ich plánujete mať na rukách počas dovolenky, dávajte si pozor na kúpanie v mori alebo v bazéne. Ani sa nenazdáte a prsteň vám môže vykĺznuť z prsta.
Pokiaľ nechcete svoje šperky ohroziť stratou vo vode, nechajte ich radšej v hotelovej izbe. Uskladnite ich do šperkovnice alebo hodvábneho, zamatového či látkového vrecúška. Tak budú dostatočne ochránené.
Čo šperkom vadí?
Väčšina šperkov sa nekamaráti s chlórovanou a termálnou vodou. Tá totiž môže poškodiť samotný kov, ale aj kamienky, ktoré sa na šperku nachádzajú. Jediné kovy, ktoré odolajú takýmto bazénovým vodám, sú zlato a titán.
Šperkom a najmä farebným kameňom nevyhovujú ani príliš vysoké teploty, preto je lepšie nechať ich v izbe hotela, ako ich mať počas opaľovania na sebe. To isté platí aj pri návšteve wellnessu a sauny – tam šperky nepatria.
Ak potrebujete šperk očistiť, čistiace prostriedky dajte bokom a zbaľte si so sebou špeciálnu handričku na určenú priamo na čistenie šperkov.
Ďalšia vec, ktorá môže šperky poškodiť, sú parfumy a laky na vlasy. Pozor teda pri úprave vlasov najmä na dámske náušnice a náhrdelníky.
Ako zachrániť poškodený šperk
O šperky je potrebné starať sa a pokiaľ na nich došlo k poškodeniu, vieme vám zabezpečiť kompletný servis. Spadá doň napríklad šmirgľovanie, predleštenie, vyleštenie, kontrola kameňov, matovanie, rhodiovanie a iné.
Ohľadne servisu šperkov nás môžete nezáväzne kontaktovať, radi vám odpovieme na všetky otázky.