< Späť na zoznam článkov svadobne tradicie

6 najznámejších svadobných tradícií a ich pôvod

pridané 28.03.2019

Od vašich zásnub až po váš veľký svadobný deň sprevádza vaše šťastie množstvo svadobných tradícií. Niektoré tradície sa už vytratili, ale niektoré stále ostávajú. My sme pre vás vybrali tých 6, ktoré sa zväčša dodržiavajú aj dnes.


Žiadosť o ruku na kolene

Muž obvykle žiada ženu o ruku pokľaknutím na jeho koleno. Tento akt siaha až do stredoveku, kedy rytieri pokľakli pred kráľom či kráľovnou na znak vernosti a rešpektu. Počas náboženských obradov zas kľačanie znamená akt oddanosti, odhodlania a dôvery. Dokonca aj termín snúbenec má svoj pôvod z latinského slova „fidere“, čo v preklade znamená dôverovať.

Diamantové zásnubné prstene

V roku 1214 pápež Innocent III zaviedol povinnú čakaciu lehotu pred oficiálnym sobášom v kostole. Táto formalita mala za úlohu získať čas pre verejné oznámenie, ale hlavne čas pre prípadné námietky, ktoré majú byť známe. Počas tejto doby nosila snúbenica prsteň, ktorý poukazoval na to, že bola sľúbená mužovi.

Šperky, ktoré by vás mohli zaujímať

Prstenník

Zásnubné prstene a svadobné obrúčky sa tradične nosia na štvrtom prste ľavej ruky – prstenníku. Staroveký Rimania už vtedy verili, že žila, ktorá sa nachádza v tomto prste prúdi priamo do srdca.

Viazanie uzla

Prastarý babylónsky zvyk hovorí, že zviazané vlákna na uzol, ktoré zobrali zo šiat nevesty a ženícha symbolizujú ich zväzok. Táto tradícia, kedy sa pri svadobnom obrade zviažu ich ruky symbolizuje nekonečné puto medzi nimi.

Biele svadobné šaty

Biela farba je symbolom čistoty, ale biele svadobné šaty sa stali trendom len nedávno. Teda v porovnaní s ostatnými tradičnými zvykmi. Prvý krát si biele svadobné šaty obliekla kráľovná Viktória v roku 1840. Pred ňou nevesty na svadbách nosili ich najkrajšie šaty alebo kroje.

 

Niečo nové, niečo staré a požičané, ale aj niečo modré

Najpopulárnejšia tradícia, ktorá sa uchovala až do dnes. Táto tradícia pochádza zo starého Anglicka a tieto talizmany reprezentujú pre nevestu šťastný a dlhý život po boku jej partnera, a preto by ich mala nosiť každá nová nevesta na svojej svadbe.

Niečo staré reprezentuje kontinuitu s minulosťou a rodinou. Väčšina žien, ktorá sa riadi touto tradíciou považuje za starý už aj svoj zásnubný prsteň – čo je v poriadku. Je to ich interpretácia, ale za niečo naozaj staré sa podľa zvykov považuje niečo, čo sa dedí z pokolenia na pokolenie. Niečím takým by mohla byť aj napríklad spona do vlasov alebo iné rodinné dedičstvo. Často to býva generačný šperk predávaný z pokolenia na pokolenie.

Niečo nové symbolizuje pre nevestu začiatok nového a šťastného života. Môže to byť nový dar od ženícha alebo rodiny nevesty. Často sa tento talizman nosí na šatách, či zastrčený v svadobnej kytici, ale úplne postačí, ak budete mať nové svadobné šaty.

Pre náročnejšie nevesty odporúčame mať na svadbe krásny zlatý šperkový set, ktorý môžete nosiť aj po nej. Napríklad krásny náhrdelník doplnený o náušnice, ktorý podčiarkne krásu vášho okamihu. Pri zlatých súpravách môžete siahnuť aj po inej výraznejšej farbe. Odvážna červená farba drahokamov ako sú rubíny na bielych svadobných šatách určite zaujmú každého hosťa. Je to farba vášne a prirodzený výber, ktorý vám dodá príjemný dramatický podtón. Dajte si však pozor pri výbere ich veľkosti a množstva osadených v šperkoch. Určite nebudete chcieť, aby tento nádherný šperk zatienil krásu tohto obradu alebo svadobné obrúčky, ktoré ste tak dlho vyberali.

Niečo požičané má pripomínať neveste jej priateľov, ktorí ju obklopujú počas celého života a samozrejme aj v jej svadobný deň. Požičané mávajú nevesty väčšinou svadobné šaty, ale môže to byť aj iná časť z garderóby. Samozrejme, že podľa zvyklostí by táto vec mala byť požičaná od blízkeho človeka či najlepšej kamarátky – družičky. Požičaná vec podľa tradície symbolizuje harmonické manželstvo.

Niečo modré je symbolom vernosti a lásky, čo hovorí samé za seba. Najčastejšie je tento talizman šperkom alebo stuhou, ktorá je všitá do nevestiných šiat. Dnes si väčšinou ženy berú modrý podväzok.


TIP pre menej náročné nevesty
Pošlite družičku do obchodu so spodným prádlom, aby si kúpila modrý podväzok a na svadbu vám ho požičala. Bude to zároveň nové, požičané, modré a čipka predstavuje niečo staré a tradičné.

Najnovšie články

ako zladit svadobne obrucky so zasnubnym prstenom kamea diamonds

Ako zladiť zásnubný prsteň so svadobnými obrúčkami?

Zlatníctvo KAMEA Diamonds je najväčším svadobným štúdiom zásnubných šperkov a svadobných obrúčok na Slovensku. Ponúkame viac ako 5000 modelov ručne vyrábaných svadobných šperkov. Niekedy sa môže zdať, že si nedokážete vybrať – predsa len vyberáte... prečítať >.

Tavenie a zlievanie zlata do formy

Aký drahý kov vybrať pre vaše šperky?

Výber drahého kovu môže niekedy skomplikovať vašu voľbu zlatých svadobných obrúčok, zásnubných prsteňov alebo iných šperkov. V každom zlatníctve máte na výber z veľkého množstva žiarivých ozdôb a úprimne si povedzme, každý by ich chcel... prečítať >.

shutterstock

Letné trendy šperkov

Leto je obdobím, kedy máme na ramenách menej povinností a stresu a na sebe aj menej vecí, oblečenia či doplnkov..Preto vám prinášame malú inšpiráciu šperkov, ktoré vás priveľmi nezaťažia, no aj tak dokonale vyzdvihnú vašu... prečítať >.