< Späť na zoznam článkov

Zirkón alebo diamant? Vysvetlíme vám rozdiel

pridané 20.07.2023

Zirkón aj diamant sú nádherné kamene, ktoré zdobia naše šperky. Na prvý pohľad ich nerozoznáte, ale líšia sa viacerými faktormi. Poďme si o týchto dvoch skvostných kameňoch povedať viac.

Zirkón

Zirkón je najstarší minerál na zemi. Jeho vek sa odhaduje na približne 4,4 miliardy rokov. Je veľmi rozšírený v šperkárstve, vyzerá nádherne a je to materiál, ktorý doma jednoducho túžite mať. Prírodný zirkón je veľmi krehký, preto sa používa jeho syntetický variant. Šperkár ho dokáže vybrúsiť do požadovaného tvaru, napríklad aj do briliantového. Tak vynikne jeho krásny lesk. Pokojne si môžeme dovoliť povedať, že je to taký dvojník diamantu. Je totiž ťažké odlíšiť ho od diamantu voľným okom.

 

Zirkón je známy svojou širokou škálou farebnosti. Oproti diamantu má výrazne nižšiu cenu. Je to z týchto dôvodov:

  • zirkón je syntetický kameň, 
  • je krehkejší,
  • jeho povrch je náchylnejší na poškriabanie, poškodenie,
  • trblieta sa menej ako diamant.

Diamant

História diamantov siaha do roku 300 p.n.l., konkrétne do Indie, kde sa používali ako platidlo. Diamant je surový nerast, ktorý je zároveň najtvrdším nerastom na svete. Na Mohsovej stupnici dosahuje najvyššiu hodnotu č. 10. Ak zdobí váš šperk diamant, nemusíte sa báť jeho oškretia alebo zničenia. Je to veľmi vzácny a drahý kameň, ktorý si môžete kúpiť vo viacerých farebných prevedeniach. Zároveň má vysokú odolnosť voči ohňu. Do teploty 850 ºC by sa diamantu nemalo nič stať. Taktiež má extra vysoký lesk, pretože má vysoký index lomu svetla. 

 

Briliant – veľakrát si ľudia zamieňajú pojem diamant a briliant. Vysvetlenie je jednoduché. Ak niekto nosí na rukách briliantový prsteň, znamená to, že kameň osadený v prsteni je vybrúsený do briliantového tvaru. Má briliantový brus. Briliant je teda tvar, do ktorého sa diamant brúsi.

 

A čo teda urobiť? Kúpiť si šperk s diamantom alebo zirkónom? 

Nuž, to záleží iba na vašich možnostiach. Ak chcete do šperku investovať viac peňazí, zvoľte si diamant, ktorý je odolnejší a pri používaní sa kameň nijako neošúcha, nepoškodí a nestratí lesk. Pokiaľ chcete radšej cenovo prijateľnejšiu verziu, zvoľte zirkón taktiež krásny kameň, ktorý iba veľmi ťažko rozoznáte od diamantu. Počítajte však s tým, že si bude vyžadovať pravidelnejšiu údržbu/ošetrenie u klenotníka. 

 

Pozrite si našu ponuku šperkov. Ak sa vám u nás páči niektorý model prsteňa či iného šperku, vieme vám ho vyhotoviť v zirkónovej aj diamantovej verzii.

 

Najnovšie články

Najznámejšia charakteristická vlastnosť diamantov je karát. Väčšina ľudí si ho však míli s veľkosťou, ale karát odkazuje na hmotnosť diamantu.

Karát diamantov

Najznámejšia charakteristická vlastnosť diamantov je karát. Väčšina ľudí si ho však míli s veľkosťou, ale karát odkazuje na hmotnosť diamantu. Čím vyššia hmotnosť diamantu tým samozrejme bude aj väčší diamant. Veľkosť diamantu však závisí od... prečítať >.

Hodnota trojmesačnej výplaty? Ako veľa by ste mali investovať do zásnubného prsteňa?

Staré známe pravidlo, ktoré počul už snáď každý. Povedzme si ale na rovinu, zaplatiť za zásnubný prsteň trojmesačnou výplatou, nie je pre niekoho úplne jednoduché. Ako to s tým výberom zásnubného prsteňa vôbec je? Veľmi... prečítať >.

shutterstock

TOP 5 najromantickejších požiadaní o ruku

Jeden z najradostnejších a najpamätnejších momentov života je dozaista požiadanie o ruku. Rozhodnutie muža stráviť so ženou spoločný život patrí do oceňovaných odhodlaní muža v jeho živote vôbec. Pre vás odvážnych a odhodlaných pánov prinášame... prečítať >.