< Späť na zoznam článkov

Zirkón alebo diamant? Vysvetlíme vám rozdiel

pridané 20.07.2023

Zirkón aj diamant sú nádherné kamene, ktoré zdobia naše šperky. Na prvý pohľad ich nerozoznáte, ale líšia sa viacerými faktormi. Poďme si o týchto dvoch skvostných kameňoch povedať viac.

Zirkón

Zirkón je najstarší minerál na zemi. Jeho vek sa odhaduje na približne 4,4 miliardy rokov. Je veľmi rozšírený v šperkárstve, vyzerá nádherne a je to materiál, ktorý doma jednoducho túžite mať. Prírodný zirkón je veľmi krehký, preto sa používa jeho syntetický variant. Šperkár ho dokáže vybrúsiť do požadovaného tvaru, napríklad aj do briliantového. Tak vynikne jeho krásny lesk. Pokojne si môžeme dovoliť povedať, že je to taký dvojník diamantu. Je totiž ťažké odlíšiť ho od diamantu voľným okom.

 

Zirkón je známy svojou širokou škálou farebnosti. Oproti diamantu má výrazne nižšiu cenu. Je to z týchto dôvodov:

  • zirkón je syntetický kameň, 
  • je krehkejší,
  • jeho povrch je náchylnejší na poškriabanie, poškodenie,
  • trblieta sa menej ako diamant.

Diamant

História diamantov siaha do roku 300 p.n.l., konkrétne do Indie, kde sa používali ako platidlo. Diamant je surový nerast, ktorý je zároveň najtvrdším nerastom na svete. Na Mohsovej stupnici dosahuje najvyššiu hodnotu č. 10. Ak zdobí váš šperk diamant, nemusíte sa báť jeho oškretia alebo zničenia. Je to veľmi vzácny a drahý kameň, ktorý si môžete kúpiť vo viacerých farebných prevedeniach. Zároveň má vysokú odolnosť voči ohňu. Do teploty 850 ºC by sa diamantu nemalo nič stať. Taktiež má extra vysoký lesk, pretože má vysoký index lomu svetla. 

 

Briliant – veľakrát si ľudia zamieňajú pojem diamant a briliant. Vysvetlenie je jednoduché. Ak niekto nosí na rukách briliantový prsteň, znamená to, že kameň osadený v prsteni je vybrúsený do briliantového tvaru. Má briliantový brus. Briliant je teda tvar, do ktorého sa diamant brúsi.

 

A čo teda urobiť? Kúpiť si šperk s diamantom alebo zirkónom? 

Nuž, to záleží iba na vašich možnostiach. Ak chcete do šperku investovať viac peňazí, zvoľte si diamant, ktorý je odolnejší a pri používaní sa kameň nijako neošúcha, nepoškodí a nestratí lesk. Pokiaľ chcete radšej cenovo prijateľnejšiu verziu, zvoľte zirkón taktiež krásny kameň, ktorý iba veľmi ťažko rozoznáte od diamantu. Počítajte však s tým, že si bude vyžadovať pravidelnejšiu údržbu/ošetrenie u klenotníka. 

 

Pozrite si našu ponuku šperkov. Ak sa vám u nás páči niektorý model prsteňa či iného šperku, vieme vám ho vyhotoviť v zirkónovej aj diamantovej verzii.

 

Najnovšie články

ako zladit svadobne obrucky so zasnubnym prstenom kamea diamonds

Ako zladiť zásnubný prsteň so svadobnými obrúčkami?

Zlatníctvo KAMEA Diamonds je najväčším svadobným štúdiom zásnubných šperkov a svadobných obrúčok na Slovensku. Ponúkame viac ako 5000 modelov ručne vyrábaných svadobných šperkov. Niekedy sa môže zdať, že si nedokážete vybrať – predsa len vyberáte... prečítať >.

Všetko čo potrebujete vedieť o diamantoch KAMEA

Všetko čo potrebujete vedieť o diamantoch

Diamanty a ich charakteristické vlastnosti výrazným spôsobom ovplyvňujú vzhľad, ale hlavne cenu šperkov. Niekedy sa môže zdať, že výber kvalitného diamantu je náročné, ale s týmto jednoduchým návodom budete zaručene vedieť, ktoré vlastnosti by ste... prečítať >.

bachelorette party ideas wilmington nc

Kde sa vzala rozlúčka so slobodou?

Alkohol, hry, striptíz, priatelia a zábava. Toto sú hlavné položky každej dobrej modernej rozlúčky so slobodou, ale nebolo tomu vždy tak. Rozlúčky so slobodou boli predmanželskou oslavou v nejakej forme už v 15. storočí, ale... prečítať >.