< Späť na zoznam článkov

Biele alebo farebné zlato? Poradíme vám s výberom

pridané 20.07.2023

Biele a farebné zlato majú oboje svoje výhody aj nevýhody. Výber závisí od osobných preferencií a potrieb danej osoby. Poďme sa na to pozrieť bližšie v článku.

 

Čistá forma zlata (značka Au) má silno zlatožltú farbu. Bežne toto zlato nenosíme, pretože je mäkké. Do zlata sa teda primiešavajú rôzne kovy, aby vznikol šperk, ktorý bude odolný a tvrdý. A vďaka tomuto miešaniu kovov vznikajú rôzne farebné prevedenia šperkov.

Biele zlato

Biele zlato získava svoj charakteristický vzhľad z pridania zliatiny niklu, striebra alebo paládia. Má svetlejší tón a často sa používa na moderné a minimalistické šperky. Nevýhodou je, že môže po čase žltnúť, keď sa kovové povlaky opotrebujú. Tento problém vyrieši ošetrenie a očistenie šperku v zlatníctve. Ide o úplne bežnú starostlivosť, ktorú si šperk z bieleho zlata po čase môže vyžadovať.

Biele zlato má niekoľko výhod, ktoré z neho robia populárny materiál pre šperky:

  1. Vzhľad 

Biele zlato má moderný vzhľad, ktorý sa hodí pre rôzne typy šperkov. Ľahko ho zladíte s oblečením a inými doplnkami.

  1. Zliatina 

Tento kov môže byť zliaty s inými kovmi, ako sú napríklad nikel, meď, zinok, ale aj paládium a striebro. Tým, že je možné biele zlato vytvárať z rôznych zliatin kovov, môže mať aj rôzne odtiene bielej”.

  1. Nie je poškodený oxidáciou  

Biele zlato nepodlieha oxidácii, čiže neprepadne korózii. Je teda ideálne pre šperky, ktoré sa nosia každý deň.

  1. Farba diamantu 

Biele diamanty sa vo väčšine prípadov vsádzajú do bieleho zlata. Kombinácia diamantu a bieleho zlata je najobľúbenejšia.

  1. Menej drahé ako platinové šperky 

Biele zlato je kvôli svojmu zloženiu cenovo dostupnejšie ako platina, ale zároveň má podobné vlastnosti ako platinové šperky. 

Vzhľadom na tieto výhody si biele zlato vyslúžilo vysokú popularitu pre šperky, najmä pre zásnuby a svadobné prstene.

Farebné zlato

Poznáme viacero farebných prevedení zlata. Medzi najčastejšie patria žlté, červené, ružové, purpurové, zelené či modré.

Farebné zlato môže byť získané zliatinou rôznych kovov s prírodnými odtieňmi, napríklad medi, mangánu, ocele alebo striebra. Má hlbší odtieň a má tendenciu zostať vo svojom pôvodnom stave. Pri výbere medzi bielym a farebným zlatom je dôležité zvážiť to, či sa hodí k vášmu štýlu a farbám, ktoré najčastejšie nosíte.

 

Farebné zlato má tiež niekoľko výhod oproti iným kovom používaným pre šperky. Niektoré z týchto výhod zahŕňajú:

  1. Prispôsobivosť farby

Farebné zlato môže byť vyrobené z rôznych kovov ako meď, zinok a striebro, ktoré umožňujú výrobcovi prispôsobiť farbu zlata na základe potrieb a preferencií zákazníka.

  1. Menej alergizujúce ako niklové biele zlato

Obsahuje menej niklu ako tradičné biele zlato, čo zmenšuje riziko alergickej reakcie.

  1. Vynikajúci pre výrobu vintage šperkov 

Často sa používa na výrobu vintage šperkov kvôli jeho prírodnému odtieňu a jedinečným charakteristikám.

  1. Lacnejšie ako platinové šperky 

Tak ako aj biele zlato, aj farebné zlato je cenovo dostupnejšie ako platinové šperky a ponúka podobné výhody, najmä pri vytváraní svadobných a zásnubných prsteňov.

  1. Odolnosť voči korózii 

Farebné zlato má vysokú odolnosť voči korózii, takže sa hodí pre šperky, ktoré sa používajú každý deň. Takže opäť spoločná vlastnosť s bielym zlatom.

U zákazníkov je veľmi obľúbená napríklad kombinácia žltého a ružového zlata. Keď sú šperky viacfarebné, lepšie sa kombinujú s rôznymi druhmi oblečenia.

 

Aj farebné, aj biele zlato vás rozhodne očarí, záleží ale skôr na vašom vkuse, ktoré z nich si zvolíte. Treba myslieť na to, či lepšie zladíte so svojím oblečením a doplnkami skôr farebné, alebo biele zlato. Biele zlato sa kombinuje jednoduchšie a farebné zlato zase zaujme pozornosť. Ideálne je vyskúšať si šperky v rôznych farbách, môžete tak urobiť aj v našom showroome v Trenčíne. Budeme sa na vás tešiť.

Najnovšie články

Svadobné šperky, náušnice, prívesky a sety

Ako ušetriť na svadobných šperkoch?

Veľa budúcich neviest si myslí, že čím viac peňazí minú na svadobné šperky, tým budú vyzerať okúzľujúcejšie na svojej svadbe. To nie je celkom až tak pravda a veľa “šetrných” neviest myslí na svoj finančný... prečítať >.

zasnubne prstene krabicka stojan

Ako si vyčistiť zásnubný prsteň v pohodlí domova?

Ako prevenciu počas pandémie Koronavírusu (Covid-19) odporúčame NENOSIŤ zásnubné prstene, svadobné obrúčky, náramky ako aj hodinky na rukách. Nosenie šperkov a iných doplnkov na verejnosti môže výrazne znížiť účinnosť odporúčaných hygienických opatrení! Nielenže na niektorých... prečítať >.

Photo

Jesenné zásnuby s KAMEA

Jedno z najromantickejších požiadaní o ruku sa istotne deje v prírode. Predstavte si pestrofarebné kopce, teplé babie leto a jej jemnú ruku v tej vašej ako mierite na vrchol niektorého zo slovenských kopcov. No na... prečítať >.