< Späť na zoznam článkov klenotníctvo

5 rád, ako spoznať dobré klenotníctvo

pridané 11.10.2021

Klenotníctiev v dnešnej dobe funguje veľmi veľa a je náročné si spomedzi širokej ponuky vybrať. Spoznať kvalitné klenotníctvo môže byť pre laika neľahká úloha. Preto sme si pripravili niekoľko tipov, ktorými by ste sa mali riadiť. Vďaka nim budete vedieť, či klenotníctvo spadá do kategórie kvalitnejších, alebo menej kvalitných ešte pred tým, ako do neho vkročíte. Budete si zároveň istí, že máte šperky od overeného zlatníka. 

1.Ponuka klenotníctva

Prvá vec, na ktorú by ste sa mali zamerať, je ponuka klenotníctva. Okrem šperkov zo bieleho zlata a žltého zlata by mali ponúkať aj drahokamy, ako sú diamanty alebo smaragdy. Kvalitu môžete vidieť aj pri rôznorodosti sortimentu a cene šperkov. Dizajny šperkov sa neustále vyvíjajú a ponúkané svadobné obrúčky, zásnubné prstene, náušnice a iné šperky by mali držať krok s dobou. Nové trendy a originálne kúsky by mali byť súčasťou ponuky. Vkus zákazníka je prvoradý, a preto by ponuka šperkov mala byť široká. Pokiaľ by ste mali špeciálne požiadavky, v klenotníctve by sa vám mali snažiť vyhovieť za každú cenu.  

2.Certifikáty o pravosti

Pokiaľ kupujete šperk zo zlata, mal by mať puncové označenie. Ide o certifikát čistoty zlata. Bez neho je veľmi náročné zistiť, či ide o pravé, alebo falošné zlato. Na Slovensku toto označenie vykonáva Puncový úrad SR. Vďaka certifikátu si budete istí, že šperk je z pravého zlata a môže sa vám hodiť v budúcnosti, pokiaľ sa rozhodnete šperk predať.

Pokiaľ váš šperk obsahuje aj diamanty, mali by ste dostať certifikát aj o ich pravosti. Hodnota diamantov sa odhaduje na základe viacerých faktorov. Medzi tie patrí veľkosť, lesk aj počet povrchových brúsov na kameni. Každý diamant má svoj unikátny certifikát. Kvalitné klenotníctvo by vám malo tento certifikát vystaviť bez vyžiadania, automaticky pri zakúpení šperku.

3.Doplnkové služby

Predaj šperkov by nemala byť jediná vec, ktorej sa dané klenotníctve venuje. Doplnkové služby sú veľmi podstatné pre zákazníka, pokiaľ potrebuje šperk prispôsobiť, prípadne opraviť. Šperky môžu časom a nosením stratiť svoj lesk a farbu. Čistenie šperkov by malo byť súčasťou doplnkových služieb. Tu môžete vidieť rozdiely pred a po čistení, kedy vašim šperkom v klenotníctve navrátia ich pôvodnú krásu. Presne tieto služby sú dôkazom poctivého klenotníctva. Samozrejme aj to, či je práca na šperkoch odvedená kvalitne. 

4.Dostupné informácie

Preverte si dostupné informácie o klenotníctve na internete. Zamerajte sa hlavne na ich pôsobnosť na trhu, koľko rokov sa predaju a výrobe šperkov venujú. Klenotníctva, ktoré sú na trhu dlhšie, sú oveľa spoľahlivejšie ako nové neoverené. Dôležitá je aj dostupnosť produktov, prípadne dodacia doba. Príliš dlhá dodacia doba môže skomplikovať vaše plány, odporúčame preto šperky objednať s dostatočnou časovou rezervou. Pokiaľ má klenotníctvo kamennú predajňu, pôsobí spoľahlivejšie a ponuku šperkov či prípadnú konzultáciu môžete uskutočniť priamo v predajni.  

 5.Hodnotenia zákazníkov

Hodnotenia zákazníkov vám povedia o spoločnosti, spoľahlivosti a kvalite služieb klenotníctva naozaj veľa. Pokiaľ hľadáte kvalitný snubný prsteň z bieleho zlata, platinové svadobné obrúčky, dámske náušnice alebo akýkoľvek šperk k výnimočnej udalosti, odporúčame si prečítať pozitívne aj negatívne recenzie. Iba tak budete schopní objektívne posúdiť, či sú služby klenotníctva skutočne na dobrej úrovni.

Želáme vám úspešné hľadanie toho správneho klenotníctva práve pre vás a aby vám produkty, pre ktoré ste sa rozhodli, vydržali čo najdlhšie.

 

Najnovšie články

Svadobné šperky, náušnice, prívesky a sety

Ako ušetriť na svadobných šperkoch?

Veľa budúcich neviest si myslí, že čím viac peňazí minú na svadobné šperky, tým budú vyzerať okúzľujúcejšie na svojej svadbe. To nie je celkom až tak pravda a veľa “šetrných” neviest myslí na svoj finančný... prečítať >.

zasnubne prstene krabicka stojan

Ako si vyčistiť zásnubný prsteň v pohodlí domova?

Ako prevenciu počas pandémie Koronavírusu (Covid-19) odporúčame NENOSIŤ zásnubné prstene, svadobné obrúčky, náramky ako aj hodinky na rukách. Nosenie šperkov a iných doplnkov na verejnosti môže výrazne znížiť účinnosť odporúčaných hygienických opatrení! Nielenže na niektorých... prečítať >.

Photo

Jesenné zásnuby s KAMEA

Jedno z najromantickejších požiadaní o ruku sa istotne deje v prírode. Predstavte si pestrofarebné kopce, teplé babie leto a jej jemnú ruku v tej vašej ako mierite na vrchol niektorého zo slovenských kopcov. No na... prečítať >.