< Späť na zoznam článkov R

Červené zlato: Toto ste o ňom nevedeli

pridané 03.01.2022

Najčastejšími drahými kovmi používanými na výrobu šperkov sú zlato a striebro. Rýdze zlato je charakteristické svojou čírou žltou farbou. Vedeli ste však, že okrem žltého alebo bieleho zlata poznáme aj farebné zlato? V tomto článku upriamime pozornosť na červené zlato.

V texte sa dozviete zaujímavosti, ako napr.:

  • ako tento kov vzniká;
  • aká je jeho trvácnosť;
  • aké šperky sa dajú z neho vyrobiť;
  • kde sa dá zohnať a omnoho viac.

Kde sa vzalo, tu sa vzalo: červené zlato

Akákoľvek farba zlata je výsledkom zliatin rôznych kovov v rozličných pomeroch. 

  • Červené 18-karátové zlato (tzv. „red gold”) vzniká kombináciou 75 % zlata a 25 % medi. Lenže to nie je všetko. 
  • Existuje ešte 18-karátové („rose gold”), v ktorom prevažuje 75 % zlata, 22,25 % medi a 2,75 % striebra, 
  • 18-karátové ružové zlato (tzv. „pink gold”) obsahuje 75 % zlata, 20 % medi a 5 % striebra. 
  • 12-karátové červené zlato („red gold”) obsahuje 50 % zlata a 50 % medi. Čím viac medi je použitej, tým je zlato červenšie.

červené zlato

Trvácnosť a použitie

Zliatiny rozličných kovov robia šperky pevnejšími. To platí najmä pre červené/ružové zlato vďaka medenej zložke. Meď je totiž považovaná za jeden z najodolnejších kovov. Môže sa však stať, že postupom času medená zložka stmavne. To však nie je žiadna prekážka. Mnohí ľudia vyhľadávajú práve tento tmavý vzhľad. Vďaka nemu klenoty pôsobia ako historické skvosty.

Najčastejšie sa z červeného zlata vyrábajú dámske náušnice, prstene alebo retiazky. Dokonca aj v Kamea Diamonds sú šperky v spomínaných farebných variáciách. Nájdete ho však aj v menej tradičných kúskoch, napr. vo Fabergého vajíčkach. Ide o celosvetovo uznávaný symbol klenotníckeho umenia a luxusu.

Ďalšie zaujímavosti

V dávnych dobách zlato často naberalo nádych červenkastej farby. Bolo to spôsobené v dôsledku nečistôt počas procesu tavenia. Chémia v tomto ohľade zohrala svoju úlohu. Aj to je jeden z dôvodov, pre ktorý sa v grécko-rímskych textoch a stredovekých zmienkach opisuje zlato ako „červené“. Najväčšiu popularitu získalo predovšetkým v Rusku počas 19. storočia. Pokiaľ teda narazíte na názov „ruské zlato”, budete mať predstavu o jeho vzhľade.

Stojí za to experimentovať. Príkladom toho sú farebné odtiene kovov, ktoré vznikli vďaka neutíchajúcej túžbe bádať. Vezmite si z toho teda príklad a objavujte pestrosť klenotov v našej Kamea ponuke

Pokiaľ sa vám tento článok páči, možno vás zaujme jedna z ďalších obľúbených tém, a to rozdiely medzi žltým a strieborným zlatom.

Najnovšie články

svadobne tradicie

6 najznámejších svadobných tradícií a ich pôvod

Od vašich zásnub až po váš veľký svadobný deň sprevádza vaše šťastie množstvo svadobných tradícií. Niektoré tradície sa už vytratili, ale niektoré stále ostávajú. My sme pre vás vybrali tých 6, ktoré sa zväčša dodržiavajú... prečítať >.

ako vybrat zasnubny prsten kamea diamonds

Ako na nákup zásnubného prsteňa alebo svadobných obrúčok

Výber prsteňa môže byť veľmi ťažkým orieškom. Preto sme sa nad tým zamysleli a prinášame Vám jednoduchý návod, ktorý Vám zaručene pomôže s nákupom. Veríme, že tento krátky návod Vám pomôže vybrať tie pravé prstene,... prečítať >.

shutterstock

Ako kombinovať šperky so spoločenským odevom?

Oslavy, svadobné hostiny a stužkové sa blížia. Radi by ste nosili zaujímavé outfity v kombinácií so šperkami, ale neviete ako ich vkusne a farebne zladiť? Pripravili sme si pre vás pár jednoduchých rád, ktoré vám... prečítať >.