< Späť na zoznam článkov Bride,Throws,The,Bouquet,To,Unmarried,Girls,Wedding,Traditions.

Ako sa vyhnúť svadobnému klišé?

pridané 23.04.2021

My ženy si svadbu idealizujeme už od ranného veku. Predstavujeme si, ako by vyzerali naše svadobné šaty, akých priateľov by sme na svadbu pozvali, prehrávame si dookola v hlave pieseň, ktorá bude hrať pri prvom novomanželskom tanci. A ak sa nám v jednom momente života ponúkne príležitosť zrealizovať predstavy o dokonalej svadbe so svojím milovaným mužom, začínajú tieto túžby naberať ešte reálnejšie kontúry.

V tomto momente však samé seba zneistíme. Začneme si všímať detaily na svadbách či fotografiách svadobného dňa našich známych. Prečo sa vzali v kostole, ak vieme, že nevyznávajú kresťanské hodnoty? A ten zasadací poriadok majú teda zoradený nešťastne, veď sme nesedeli vôbec pri svojej skupine priateľov. To naozaj tá kytica hodená nevestou musela padnúť na zem, pretože sa každé dievča hanbilo chytiť ju? Takéto trapasy sa vyskytnú na nejednej svadbe. My, moderné ženy, však vieme, že to, čo bolo zvykom pred 50 rokmi, môžeme tejto dobre prispôsobovať. Veď je to predsa naša svadba. 🙂

Svadba v kostole

To som nevedela, že sú až takí kresťania.” povedala nejedna žena, keď sa dozvedela, že jej priatelia plánujú obrad v kostole. Akt je to krásny, i slza pri ňom vybehne, veď predsa len tie mohutné múry kostola vnášajú do tohto momentu nezameniteľný pocit dôležitosti. No veru pocit skľúčenia nás premkne vždy, keď budúci mladomanželia čítajú sľuby, v ktorých spomínajú biblické, kresťanské či božské prívlastky. 

To, že máme sviatosti, ktoré nám dovoľujú svadbu v kostole mať, ešte neznamená, že sa nemôžeme rozhodnúť pre inú možnosť. Nenechajme sa ovplyvňovať svojou rodinou či známymi, i keď za tým stojí ten najlepší úmysel. Je to náš jedinečný deň, ktoré mnohé z nás zažijú iba raz za život, preto si presaďme svoje predstavy a robme veci tak, ako cítime.

Čepčenie a iné ľudové zvyky

Aj vás desí predstava, že čepčenie bude fiaskom? Čo keď moje družičky zabudnú text piesne? A čo keď to naozaj bude falošne zaspievané? Nebude to pre ostatných hostí skôr utrpenie ako príjemný dojímavý zážitok? Pri týchto obavách sa, milé budúce nevesty, obráťme na profesionálov. Nie je to naozaj nijakou zvláštnosťou, že sa na svadbu pozýva skupina folkloristiek, ktoré vysluhujú čepčenie. Preto sa nebojme, odsunutia” svojich milovaných družičiek, tie hanblivejšie sa možno i potešia, že sa nebudú musieť vystavovať potencionálnym trápnym momentom počas večera. To isté platí i pre starejšieho, radšej jeden neznámy, no vtipný profesionál, ako jeden dobrý kamarát, ktorý pokazí zábavu svojou trémou či nie dobre zvolenou hláškou.

Ethnic,Wedding,In,National,Costumes.,Ukrainian,Marriage,Of,The,Old

Zasadací poriadok

Ten je na väčšine svadieb samozrejmosťou. No naozaj je taký nutný? Nebude lepšie, ak si naši hostia posadajú podľa toho, ako sa im zapáči? Zo skúseností predsa vieme, že na jednom mieste i tak neobsedíme a mnohokrát sa počas večera presúvame zo stoličky na stoličku, aby sme sa porozprávali so všetkými známymi, ktorých sme dlho nevideli. Čo tak to skúsiť teda bez neho? Nech majú čestné miesto ženích a nevesta, prípadne ich svedkovia a ostatných nechajme, aby sa cítili uvoľnene. Nebojme sa experimentovať milé dámy, mnoho hostí takéto novinky dokonca ocenia.

Dídžej či živá kapela

Do nôty v jednom momente každému nikdy nezahrajú, no hudobná zložka na svadbe predsa musí byť. Prečo sa však obmedzovať na platených profesionálov, ktorý nám niekedy ani nechcú zahrať našu obľúbenú pesničku?

Spravme prieskum medzi našimi hosťami ešte pred svadbou a spýtajme sa na ich obľúbené skladby. Zostavme tak autentický zoznam piesní, ktoré ulahodia každému pozvanému. Nechajme playlist hrať celú noc alebo vyzvime priateľov, nech piesne prepínajú podľa svojho uváženia. Istotne túto pozornosť ocenia a budú sa na svadbe cítiť zas o niečo príjemnejšie.

Fantázií sa medze nekladú. Milé ženy, spravme z tohto dňa jednu nezabudnuteľnú spoločenskú udalosť. Vyberme si tradície, ktoré pasujú nášmuvkusu a zabudnime na tie, ktoré s nami jednoducho nerezonujú. Pripravme pre našich hostí výnimočný večer.

Najnovšie články

Svadobné šperky, náušnice, prívesky a sety

Ako ušetriť na svadobných šperkoch?

Veľa budúcich neviest si myslí, že čím viac peňazí minú na svadobné šperky, tým budú vyzerať okúzľujúcejšie na svojej svadbe. To nie je celkom až tak pravda a veľa “šetrných” neviest myslí na svoj finančný... prečítať >.

zasnubne prstene krabicka stojan

Ako si vyčistiť zásnubný prsteň v pohodlí domova?

Ako prevenciu počas pandémie Koronavírusu (Covid-19) odporúčame NENOSIŤ zásnubné prstene, svadobné obrúčky, náramky ako aj hodinky na rukách. Nosenie šperkov a iných doplnkov na verejnosti môže výrazne znížiť účinnosť odporúčaných hygienických opatrení! Nielenže na niektorých... prečítať >.

Photo

Jesenné zásnuby s KAMEA

Jedno z najromantickejších požiadaní o ruku sa istotne deje v prírode. Predstavte si pestrofarebné kopce, teplé babie leto a jej jemnú ruku v tej vašej ako mierite na vrchol niektorého zo slovenských kopcov. No na... prečítať >.