Aké druhy diamantov poznáme?
pridané 25.02.2022Keď sa povie slovo diamant, automaticky to v nás evokuje luxus alebo bohatstvo. Diamanty sú známe práve vďaka ich tvrdosti, lomu svetla a vysokej cene. Vedeli ste ale, že diamanty sa rozdeľujú na základe takzvaného 4C? 4C určuje cenu, kvalitu a zahŕňa:
- Hmotnosť diamantov
- Čistotu diamantov
- Brus diamantov
- Farbu diamantov
Ide však iba o najzákladnejšie faktory, keďže takzvaných „C“ existuje omnoho viac. V dnešnom článku vám bližšie predstavíme jednotlivé pojmy 4C, ktoré práve vám môžu pomôcť pri nákupe v Kamea Diamonds.
1 C hmotnosť diamantu
Hmotnosť diamantu sa meria v karátoch so značkou „ct“ a udáva sa s presnosťou na dve až tri desatinné miesta. Pozor, nejde však o karát ako pri zlate, ten má označenie „kt“.
1ct (metrický karát) = 200 mg = 1/5 gramu
10 ct (metrický karát) = 2 gramy
Hmotnosť diamantu ale nemusí automaticky súvisieť s jeho veľkosťou, môže za to diamantový brus, o ktorom si neskôr povieme viac.
2 C čistota diamantu
Najcennejšie diamanty sú úplne čisté a kryštalizované, také však nájdeme len zriedka. Diamanty majú totiž takzvané inklúzie vzniknuté pri ich raste a rôznych fázach formovania (napríklad praskliny, pukliny, zákaly, kryštalické inklúzie atď). Aj keď inklúzie znižujú hodnotu diamantov, na druhej strane je podľa nich jednoduché spoznať, že ide o pravý diamant, teda prírodného pôvodu. Väčšina diamantov je preto dokonale-nedokonalá. V Kamea Diamonds používame diamanty s čistotou Si (slightly included).
3 C brus diamantu
Výbrus zabezpečuje prvý dojem, keďže surový diamant sa sám o sebe neleskne. Je to tiež jediný faktor, do ktorého kvality zasahuje človek a nie príroda. Vďaka vysokému reflekčnému indexu (RI 2.417) sa na nich svetlo po vybrúsení optimálne láme. Najznámejšie druhy výbrusu sú smaragdový a briliantový brus.
4C farba diamantu
Diamant je od prírody bezfarebný minerál. Čím menej farby na ňom možno pozorovať, tým je cennejší. Zafarbenie diamantov je totiž spôsobené rôznymi chemickými prímesami. Väčšina diamantov sa vyskytuje v žltej až hnedo-žltej farbe. Je to spôsobené prímesou dusíka. Môžeme sa však stretnúť aj s diamantmi rôznych farieb, napríklad ružové, zelené, čierne atď. Tie sú v praxi nazývané „fancy colours”, ich cena sa však diametrálne líši od normálnych diamantov. Kamea Diamonds diamanty sú certifikovné gemologickou spoločnosťou GIA. Inbar Diamond center ako H (biele) a G (veľmi biele).
Každá žena si zaslúži diamantový kúsok, preto neváhajte využiť našu zľavu 15 % na diamantové prstene, ktorú sme Vám už v minulosti predstavili.