< Späť na zoznam článkov kamea investovanie

Rozmýšľate nad investovaním do zlata? Toto sú výhody a nevýhody

pridané 09.05.2022

Zlato má mnohonásobné využitie. Už v starovekej Číne bolo uznané ako platidlo v roku 1091 p. n. l. a dodnes si drží štatút uchovávateľa hodnoty. Na zemi sú obmedzené zásoby tohto drahého kovu (približne 170 000 ton), a preto je zaujímavou komoditou, s ktorou sa obchoduje na svetových burzách. Okrem finančníctva sa však ešte používa v počítačovom a mikroelektrickom priemysle či zubnom lekárstve.

V tomto článku si uvedieme niekoľko výhod a nevýhod spojených s investovaním do drahých kovov a drahokamov. Koniec koncov, aj v našej predajni Kamea máte možnosť kúpiť si investičné zlato a diamanty.

Výhody plynúce z investovania do zlata

Kedysi boli bankovky kryté zlatom. Od tohto systému sa už však upustilo a v súčasnosti zlato vystupuje ako samostatná komodita. Ľudia si doňho zvyknúť „sporiť” za účelom predchádzania inflácii. Zároveň zlato a striebro slúžia ako náhradné platidlo, pokiaľ by vypukli štátne nepokoje alebo prevraty.

kamea investicna tabulka
Cena zlata za posledných 20 rokov v EUR/kg.

Medzi ďalšie výhody investovania do fyzického zlata patria:

  • obohacuje vaše investičné portfólio;
  • umožňuje anonymné platby, sporenie a transfery hodnoty;
  • celosvetová akceptácia a vysoká likvidita;
  • viac než 5-tisíc ročná história – je nižšia pravdepodobnosť, že ľudia mu prestanú veriť v porovnaní s bankovkami;
  • pokiaľ nie je investícia do zlata predmetom podnikania, tak je pri fyzických osobách oslobodené od zdaňovania;
  • pomerne vysoká hodnota je obsiahnutá v malom množstve;
  • možnosť transformácie na iné produkty (napr. zlaté šperky, prstene a podobne).

Nevýhody plynúce z investovania do zlata

Samozrejme, nič nie je bezchybné. Pri investovaní do zlata to platí taktiež, a preto uvádzame niekoľko nevýhod s tým spojených:

  • existuje riziko krádeže/straty tejto komodity;
  • vyššie transakčné náklady v podobe fyzického uskladnenia a prenosu, overovania rýdzosti a váhy;
  • nie je to investícia, ktorá vytvára ďalšie speňažiteľné hodnoty, t. j. nevytvára ďalší pasívny príjem, iba uchováva hodnotu;
  • tempo rastu výnosov zo zvyšujúcej sa ceny zlata je pomalšie v porovnaní s vysoko rizikovými investíciami (napr. akcie).

Bez ohľadu na nevýhody, určite je rozumné si svoje investičné portfólio vystavať tak, aby v ňom boli zastúpené rôzne zložky (vrátane zlata a iných drahých kovov či drahokamov).

Pod značkou Kamea môžete rozumne investovať do certifikovaných zlatých tehličiek a diamantov. S výberom vám pomôže náš certifikovaný klenotník – gemológ. Ak vás ale zlato láka v inej, estetickej podobe, tak si stále môžete zadovážiť šperky z našich kolekcií ako módne doplnky dotvárajúce váš vzhľad. Tie majú okrem finančnej hodnoty ešte sentimentálnu hodnotu, ktorá dokáže byť v niektorých prípadoch nevyčísliteľná.

Poznámka: V článku nepíšeme investičné rady. Článok má čisto informačný charakter a slúži na inšpiráciu, t. j. nezohľadňuje individuálne potreby, investičné ciele a špecifické finančné okolnosti jednotlivcov.

Zdroj obrázka: BullionVault

 

Najnovšie články

Gemológkontroluječistotudiamantovprinásobnomzväčšení

Čistota diamantov

Čistota upozorňuje na malé prírodné nedostatky, ktoré sa nachádzajú vo všetkých diamantoch aj tej najvyššej kvality. Čím menej nedostatkov sa nachádza v diamantoch tým je jeho čistota vyššia a samozrejme stúpa aj jeho hodnota. Tieto... prečítať >.

shutterstock

5 drobností, vďaka ktorým oživíte romantiku.

KOMPLIMENT, KOMPLIMENT, KOMPLIMENT   Komplimentov nie je nikdy dosť. Vzťah ako taký by mal byť aj o tom, že sa navzájom ako osobnosti posúvate ďalej a pomáhate si na tejto ceste za “lepším ja”. Čo... prečítať >.

Zlatník osádza diamant do zásnubného prsteňa

Ako sa starať o diamantový zásnubný prsteň?

Dostali ste svoj vytúžený diamantový zásnubný prsteň? Diamantové zásnubné prstene však vyžadujú náležitú starostlivosť, preto vám prinášame niekoľko tipov ako sa o váš šperk správne starať, aby vám vydržal čo najdlhšie. Pravidlom číslo jedna je... prečítať >.