História zásnubných prsteňov
pridané 24.01.2019Už ste niekedy rozmýšľali nad tým kedy vznikla a odkiaľ pochádza tradícia zasnúbenia so zásnubným prsteňom? V skutočnosti je táto tradícia zakorenená v dávnej histórii. Význam zásnubného prsteňa spolu s jeho vzhľadom sa menil v čase naprieč kultúrami krajín. Zásnubný prsteň je viditeľný symbol ženy, ktorá sa ide vydávať. Ako teda zásnubné prstene vznikli?
Vzájomná láska a úcta
Už Románske ženy v roku 200 pred naším letopočtom si zdobili ruky prsteňmi na znak obchodného kontraktu alebo vzájomnej lásky a úcty. Tieto prvé prstene boli vyrábané z rôznych materiálov ako je napríklad zvierací pazúr, kosť, kly slona, bronz a neskôr aj železo. Zlato bol vtedy len kov voľby.
Pompeje
V roku 79 nášho letopočtu sa už zlaté zásnubné prstene používali, ale len pre obyvateľov – šľachty žijúcej v meste. Skromné farmárske obyvateľstvo nosilo stále pre nich klasické železné prstene. Tieto dôkazy sa našli pri vykopávkach ruín.
Začiatok zásnubných prsteňov
Až v roku 850 sa začali zlaté zásnubné prstene používať častejšie a získavali na popularite. V tej dobe to bol pre mužov symbol vyjadrujúci úmysel oženiť sa. Zásnubný prsteň, ktorý dal muž žene reprezentoval príslušnú finančnú obeť, ktorej sa bol ochotný zriecť pre lásku k svojej milovanej žene.
Prvý osadený diamant v prsteni
Diamant bol prvý krát osadený do zásnubného prsteňa v roku 1477. Rakúsky arcivojvoda Maximilián požiadal o ruku Mary z Burgundska s prsteňom, v ktorom boli osadené dlhé a úzke diamanty v tvare písmena „M“.
Nový dizajn – prvé svadobné obrúčky?
V roku 1525 sa stali populárnymi prstene, ktoré boli vyrobené z dvoch obručí. Tieto prstene do seba dokonale zapadali a vytvorili jeden nádherný prsteň. Po zasnúbení si nevesta a ženích nechali každý jeden kus z prsteňa. Neskôr počas slávnostného obradu sa prstene znovu spojili v jeden, ktorý si nechala nevesta.
Módny rozmach
Medzi jedny z najpopulárnejších zásnubných symbolov v roku 1600 patril strieborný prsteň s vygravírovanými hviezdami po celom obvode. Dojem z tohto prsteňa dopĺňali Shakespearove krátke ľúbostné verše či balady vygravírované zvnútra prsteňa. Pri svadobnom obrade sa tieto prstene zvykli vymieňať za zlaté.
Protesty proti zásnubným prsteňom
V polovici 17-teho storočia sa v Anglicku pokúsili dodržiavanie tejto tradície zakázať. Áno, čítate správne. Podľa niektorých to bolo v rozpore s pravidlami vzťahu s duchovenstvom, cirkevnými rituálmi a znakom bezbožnosti.
Rozmach zásnubných prsteňov
Najväčší rozmach zažili zásnubné prstene približne v roku 1867 v USA. Tradíciou sa však stali až v roku 1930.
Objavenie diamantov
Diamanty boli vo veľkom objavené v roku 1867 v Cape Colony, čo je dnešná provincia v Južnej Afrike. Od vtedy sa rapídne zvýšil prílev diamantov na celom svete a samozrejme aj ich osádzanie do zásnubných prsteňov.
Obchodovanie vo veľkom
Predaj diamantov vzrastal od roku 1940 spolu s tradíciou dvojitých zásnubných prsteňov – predchodca svadobných obrúčok. Ich používanie a osádzanie vzrástlo z 15% až na neuveriteľných 85%. Nakoniec sa stali hlavným používaným drahokamom v prsteňoch, ktoré sa predávajú v zlatníctvach.
Hurá pre Hollywood
Hollywoodske hviezdy začali okolo roku 1947 nosiť zásnubné prstene osadené diamantmi. Spustila sa kampaň s názvom: „Diamant je navždy“. Známe herečky boli do týchto kampaní zapojené tiež a to či už na plátne alebo v súkromí.
Súčasnosť
Nosenie zásnubných prsteňov prešlo viacerými zmenami. Na svadobnom obrade si nevesta so ženíchom vymieňajú svadobné obrúčky na znak vzťahu a úcty. Do popredia sa pomaly dostávajú svadobné šperky (zásnubné prstene a svadobné obrúčky) s farebnými diamantmi a popularitu získava aj modrý zafír.