< Späť na zoznam článkov kamea investovanie

Rozmýšľate nad investovaním do zlata? Toto sú výhody a nevýhody

pridané 09.05.2022

Zlato má mnohonásobné využitie. Už v starovekej Číne bolo uznané ako platidlo v roku 1091 p. n. l. a dodnes si drží štatút uchovávateľa hodnoty. Na zemi sú obmedzené zásoby tohto drahého kovu (približne 170 000 ton), a preto je zaujímavou komoditou, s ktorou sa obchoduje na svetových burzách. Okrem finančníctva sa však ešte používa v počítačovom a mikroelektrickom priemysle či zubnom lekárstve.

V tomto článku si uvedieme niekoľko výhod a nevýhod spojených s investovaním do drahých kovov a drahokamov. Koniec koncov, aj v našej predajni Kamea máte možnosť kúpiť si investičné zlato a diamanty.

Výhody plynúce z investovania do zlata

Kedysi boli bankovky kryté zlatom. Od tohto systému sa už však upustilo a v súčasnosti zlato vystupuje ako samostatná komodita. Ľudia si doňho zvyknúť „sporiť” za účelom predchádzania inflácii. Zároveň zlato a striebro slúžia ako náhradné platidlo, pokiaľ by vypukli štátne nepokoje alebo prevraty.

kamea investicna tabulka
Cena zlata za posledných 20 rokov v EUR/kg.

Medzi ďalšie výhody investovania do fyzického zlata patria:

 • obohacuje vaše investičné portfólio;
 • umožňuje anonymné platby, sporenie a transfery hodnoty;
 • celosvetová akceptácia a vysoká likvidita;
 • viac než 5-tisíc ročná história – je nižšia pravdepodobnosť, že ľudia mu prestanú veriť v porovnaní s bankovkami;
 • pokiaľ nie je investícia do zlata predmetom podnikania, tak je pri fyzických osobách oslobodené od zdaňovania;
 • pomerne vysoká hodnota je obsiahnutá v malom množstve;
 • možnosť transformácie na iné produkty (napr. zlaté šperky, prstene a podobne).

Nevýhody plynúce z investovania do zlata

Samozrejme, nič nie je bezchybné. Pri investovaní do zlata to platí taktiež, a preto uvádzame niekoľko nevýhod s tým spojených:

 • existuje riziko krádeže/straty tejto komodity;
 • vyššie transakčné náklady v podobe fyzického uskladnenia a prenosu, overovania rýdzosti a váhy;
 • nie je to investícia, ktorá vytvára ďalšie speňažiteľné hodnoty, t. j. nevytvára ďalší pasívny príjem, iba uchováva hodnotu;
 • tempo rastu výnosov zo zvyšujúcej sa ceny zlata je pomalšie v porovnaní s vysoko rizikovými investíciami (napr. akcie).

Bez ohľadu na nevýhody, určite je rozumné si svoje investičné portfólio vystavať tak, aby v ňom boli zastúpené rôzne zložky (vrátane zlata a iných drahých kovov či drahokamov).

Pod značkou Kamea môžete rozumne investovať do certifikovaných zlatých tehličiek a diamantov. S výberom vám pomôže náš certifikovaný klenotník – gemológ. Ak vás ale zlato láka v inej, estetickej podobe, tak si stále môžete zadovážiť šperky z našich kolekcií ako módne doplnky dotvárajúce váš vzhľad. Tie majú okrem finančnej hodnoty ešte sentimentálnu hodnotu, ktorá dokáže byť v niektorých prípadoch nevyčísliteľná.

Poznámka: V článku nepíšeme investičné rady. Článok má čisto informačný charakter a slúži na inšpiráciu, t. j. nezohľadňuje individuálne potreby, investičné ciele a špecifické finančné okolnosti jednotlivcov.

Zdroj obrázka: BullionVault

 

Najnovšie články

Plánujete sa zasnúbiť na Valentína? Radšej si to poriadne premyslite!

Zásnuby na Valentína – áno alebo nie?

Plánujete požiadať Vašu partnerku o ruku na Valentína? Radšej si to poriadne premyslite. Plánovanie zasnúbenia na Valentína môže byť veľmi ťažké už len preto, že je to najromantickejší deň v roku. Musíte si byť stopercentne istý,... prečítať >.

svadobne sperky obrad

Ako vybrať vhodné svadobné šperky pre nevesty a ženíchov

Pri výbere svadobných šperkov existujú určité pravidlá dobrej etikety, ktoré vám môžu pomôcť vycibriť váš vkus. Vo všeobecnosti platí, že nevesta by mala mať v deň svadby iba jednoduché a elegantné šperky. Mala by sa... prečítať >.

Opera Snapshot   ikamea

Angel Collection

Hodvábny dotyk ženskosti, prirodzenosti, nežnosti, emócií, zmyselnosti a bezstarostnosti v sebe zhmotňuje ANGEL COLLECTION. Nadpozemsky čisté šperky navrhnuté pre odvážne, zamilované a moderné ženy s citom pre romantiku. S charizmou a eleganciou týchto šperkov budete... prečítať >.