< Späť na zoznam článkov

Starostlivosť o šperky: čistiť ich doma alebo radšej zájsť do zlatníctva?

pridané 20.07.2023

Starostlivosť o šperky je dôležitá. Prečo? Pretože práve vďaka nej udržíte vzhľad a kvalitu šperku. Je ale viacero spôsobov, ako šperk čistiť, v článku sa na to pozrieme podrobnejšie.

Prečo je potrebné šperky čistiť?

Šperky je potrebné čistiť, aby sa z nich odstránil prach, nečistoty a olej z pokožky. Častým nosením sa materiál môže opotrebovať, zmeniť odtieň farby, preto je potrebné šperk správne ošetriť/vyčistiť. 

Ako šperk chrániť pred znečistením a poškodením

Ako prvý a správny krok predtým, než budeme riešiť tému čistenia šperkov, by ste mali vedieť, že šperky by mali byť uložené v šperkovnici alebo šperkovej krabičke, aby sa predišlo kontaktu s inými materiálmi. Tiež by ste ich mali chrániť pred priamym slnečným žiarením. Keď budete šperk správne skladovať, znížite riziko jeho poškodenia a oddialite tak aj potrebu úpravy alebo čistenia.

Pri umývaní rúk alebo pri sprchovaní by ste šperky nosiť nemali, voda môže poškodiť niektoré kovy a kamene.

Vyhýbajte sa chemikáliám. Šperk by sa nemal dostať do kontaktu s domácimi chemikáliami, ako sú čistiace prostriedky, laky na vlasy a pod.

Odložte prstene pri fyzickej práci. Korunka, ktorá drží kameň, by sa mohla uvoľniť a kameň ľahko stratíte. Snažte sa vyhnúť kontaktu s drsnými predmetmi, pretože aj keď je diamant najtvrdším nerastom, môže pod určitým uhlom prasknúť. Smaragd, zafír, opál, tanzanit, perly či turmalín sú veľmi jemné kamene a ľahko sa poškriabu.

Môžete šperky čistiť doma?

Ak ide o bežné čistenie šperkov, môžete ich očistiť aj doma pomocou mäkkého uteráka a špeciálneho čističa šperkov. Ten zakúpite na internete alebo priamo v zlatníctve. Avšak, ak má niektorý z vašich šperkov cenný kameň, antický šperk alebo šperk s komplikovaným dizajnom, odporúčame vám zájsť do zlatníctva a nechať prsteň očistiť profesionálom. Zlatník bude mať správne nástroje a vedomosti, ako šperk bezpečne očistiť a nepoškodiť.

Starostlivosť o šperky v Kamea Diamonds

Ak si zakúpite šperk u nás v Kamea Diamonds, automaticky získate 6-ročnú záruku a bezplatný servis (kontrola kameňov a čistenie šperku).

Náš základný servis zahŕňa kontrolu kameňov, čistenie ultrazvukom, manuálne čistenie, parné čistenie šperku.

 

Kompletný servis zahŕňa kontrolu kameňov, šmirgľovanie, predleštenie, vyleštenie, matovanie, rhodiovanie. Pri tomto druhu servisu si už sa starostlivosť priplácate. Viac info o cenách a starostlivosti o šperky nájdete na našom webe.

 

Najnovšie články

Zásnubné prstene a ich história naprieč kultúrami krajín

História zásnubných prsteňov

Už ste niekedy rozmýšľali nad tým kedy vznikla a odkiaľ pochádza tradícia zasnúbenia so zásnubným prsteňom? V skutočnosti je táto tradícia zakorenená v dávnej histórii. Význam zásnubného prsteňa spolu s jeho vzhľadom sa menil v čase naprieč kultúrami krajín. Zásnubný... prečítať >.

puncove znacky zlato a drahe kovy

Overenie pravosti šperkov – Štátny punc

Pre overenie pravosti šperkov sa na skoro každom drahom kove používanom pri výrobe šperkov uvádza punc. Čo je to punc? Na čo sa používa? Punc je číselné označenie vyrazené do drahých kovov, ktoré sa používajú... prečítať >.

tout Paul Newman Joanne Woodward

Najznámejšie príbehy pravej lásky

Diego Rivera & Frida Kahlo Mladá talentovaná maliarka z Mexika Frida Kahlo si zaplatila návštevu štúdia slávneho muralistu Diega Rivieru. Hľadala u neho rady pre svoju kariéru. “Mala nevšednú dôstojnosť, sebaistotu a v očiach zvláštny... prečítať >.