< Späť na zoznam článkov

Starostlivosť o šperky: čistiť ich doma alebo radšej zájsť do zlatníctva?

pridané 20.07.2023

Starostlivosť o šperky je dôležitá. Prečo? Pretože práve vďaka nej udržíte vzhľad a kvalitu šperku. Je ale viacero spôsobov, ako šperk čistiť, v článku sa na to pozrieme podrobnejšie.

Prečo je potrebné šperky čistiť?

Šperky je potrebné čistiť, aby sa z nich odstránil prach, nečistoty a olej z pokožky. Častým nosením sa materiál môže opotrebovať, zmeniť odtieň farby, preto je potrebné šperk správne ošetriť/vyčistiť. 

Ako šperk chrániť pred znečistením a poškodením

Ako prvý a správny krok predtým, než budeme riešiť tému čistenia šperkov, by ste mali vedieť, že šperky by mali byť uložené v šperkovnici alebo šperkovej krabičke, aby sa predišlo kontaktu s inými materiálmi. Tiež by ste ich mali chrániť pred priamym slnečným žiarením. Keď budete šperk správne skladovať, znížite riziko jeho poškodenia a oddialite tak aj potrebu úpravy alebo čistenia.

Pri umývaní rúk alebo pri sprchovaní by ste šperky nosiť nemali, voda môže poškodiť niektoré kovy a kamene.

Vyhýbajte sa chemikáliám. Šperk by sa nemal dostať do kontaktu s domácimi chemikáliami, ako sú čistiace prostriedky, laky na vlasy a pod.

Odložte prstene pri fyzickej práci. Korunka, ktorá drží kameň, by sa mohla uvoľniť a kameň ľahko stratíte. Snažte sa vyhnúť kontaktu s drsnými predmetmi, pretože aj keď je diamant najtvrdším nerastom, môže pod určitým uhlom prasknúť. Smaragd, zafír, opál, tanzanit, perly či turmalín sú veľmi jemné kamene a ľahko sa poškriabu.

Môžete šperky čistiť doma?

Ak ide o bežné čistenie šperkov, môžete ich očistiť aj doma pomocou mäkkého uteráka a špeciálneho čističa šperkov. Ten zakúpite na internete alebo priamo v zlatníctve. Avšak, ak má niektorý z vašich šperkov cenný kameň, antický šperk alebo šperk s komplikovaným dizajnom, odporúčame vám zájsť do zlatníctva a nechať prsteň očistiť profesionálom. Zlatník bude mať správne nástroje a vedomosti, ako šperk bezpečne očistiť a nepoškodiť.

Starostlivosť o šperky v Kamea Diamonds

Ak si zakúpite šperk u nás v Kamea Diamonds, automaticky získate 6-ročnú záruku a bezplatný servis (kontrola kameňov a čistenie šperku).

Náš základný servis zahŕňa kontrolu kameňov, čistenie ultrazvukom, manuálne čistenie, parné čistenie šperku.

 

Kompletný servis zahŕňa kontrolu kameňov, šmirgľovanie, predleštenie, vyleštenie, matovanie, rhodiovanie. Pri tomto druhu servisu si už sa starostlivosť priplácate. Viac info o cenách a starostlivosti o šperky nájdete na našom webe.

 

Najnovšie články

Zásnubný prsteň ukážka

Čo by ste mali a nemali robiť po zasnúbení

Práve ste sa zasnúbili? Gratulujeme! Vitajte v nádhernom svete svadby. Máme pre vás niekoľko zaujímavých rád, ktoré určite oceníte. 1. Podeľte sa s touto skvelou správou Dajte vedieť svojej najbližšej rodine i priateľom túto skvelú... prečítať >.

vety muzi nenavidia

Vety, ktoré muži nenávidia

To, čo muži nenávidia počúvať, sú zvyčajne frázy, ktoré pochádzajú – so všetkou úctou – od žien. Keď muži počujú tieto frázy, niekedy predstierajú, že ich nepočuli, aby náhodou nevybuchli. Nevieme s istotou povedať či... prečítať >.

Screenshot

Ako si vybrať šírku snubného prsteňa? Rady klenotníkov.

Odborníci na šperky vedia, že šírka prsteňa určuje, ako pohodlne bude sedieť na prste. Naše odporúčania vám pomôžu pri výbere.    Tenké krúžky (1,5 až 4 mm): Prstene s touto hrúbkou zdôrazňujú ženskosť rúk a... prečítať >.